Примарна селекција у Чајетини - следећи кораци (видео)
У среду 16. марта у општини Чајетина одржан је састанак челника општине Чајетина са представницима Сталне конференције градова и општина, Шведском асоцијацијом локалних власти и региона, КЈП „Златибор“, ЕИСП 2 програма, уз учешће представника амбасаде Шведске. На састанку је било речи о пакету подршке у области управљања отпадом коју је општина Чајетина добила од Владе Шведске.
У оквиру серије радионица на тему управљања отпадом и увођења примарне селекције отпада у општини Чајетина које се реализују кроз програм “Подршка локалним самоуправама на путу ка ЕУ – Друга фаза”, одржан је састанак председника општине Чајетина са представницима Шведске амбасаде, Шведском асоцијацијом локалних власти и региона, Сталне конференције градова и општина и представницима КЈП „Златибор“ као носиоца пројекта.
Приликом обраћања присутнима, председник општине Чајетина, Милан Стаматовић је рекао: „Много тога смо научили са студијских путовања, али и кроз подршку од вас. Користим ову прилику да се захвалим на овој сарадњи, али и да истакнем да смо се и ми трудили да са својим скромним ресурсима пратимо сва достигнућа у одлагању чврстог отпада. Мислим да смо на правом путу и да ове године можемо очекивати прве резултате са почетком рада рециклажног дворишта. Надам се да ће и друге локалне самоуправе схватити значај одлагања чврстог отпада на законом предвиђен начин. Верујем да ће се ова успешна сарадња наставити и у наредном периоду, да ћете нам и убудуће помагати. Поред финансијских средстава која су омогућена пројектом, од изузетног значаја нам је подршка у едукативном смислу и на томе смо захвални.“
„ У Чајетини смо да би испратили напредак пројекта који се тиче управљања чврстим отпадом , да видимо како се све одиграва на терену и да из прве руке стекнемо утиске о напретку пројекта. Наша посета укључује и обилазак локалитета где се припрема инфраструктура за примарну селекцију у оквиру Стратегије управљања чврстим отпадом,“ рекла је Карин Мек Доналд, шефица Одсека за развојну сарадњу у амбасади Шведске.
Ово је година у којој се у Чајетини реализују све активности предвиђене планским документима, као што су едукативне радионице, изградња централне компостане и рециклажног дворишта, увођење примарне селекције отпада као и промене тарифног система ради одрживог управљања отпадом на територији општине.
„Ово је заиста један велики корак који је наша локална самоуправа направила и тек намерава да направи са почетком примене примарне селекције отпада. Није лако променити комплетан систем управљања отпадом у целој општини одједном“, каже Вера Благојевић, координатор Пројекта и додаје: „То је изазов како кажу наши шведски консултанти, али они верују у нас. Доста смо радили и унапред. Очекују нас сада и радионице са управницима стамбених зграда, са агенцијама за одржавање апартманских зграда на Златибору, као и мноштво радионица са разним категоријама грађана.“
Да је доста урађено на реализацији Пројекта потврђује и шведски експерт у области управљања отпадом. Међутим, Чајетина ће се, нагласио је Пер -Олоф Халберг, у наредном периоду суочити и са великим изазовима.
„Једно од главних изазова које ја видим је велики број и велики проток туриста у насељима Чајетина и Златибор. Овај проток туриста у толиком броју представља проблем зато што овај вид примарне сепарације још није заживео у другим деловима Србије па сви који долазе у ову средину морају, пре свега, да науче те поступке и модификују понашање.“
Део састанка био је посвећен истраживању задовољства корисника комуналних услуга, припреми плана одрживе урбане мобилности и сарадњи са Програмом подршке инфраструктурним пројектима заштите животне средине – ЕИСП 2, који такође финансира Шведска. Након састанка организована је и теренска посета будућим локацијама рециклажног дворишта и компостане, као и изграђеној трансфер станици и рециклажним двориштима.
Општина Чајетина имала је срећу да јој у исто време буду одобрена два шведска пројекта. Један који се односи на помоћ локалним самоуправама на путу ка ЕУ у области заштите животне средине и други пкоји се односи на примарну сепарацију отпада, којим је нашој општини обезбеђена опрема: 1 камион аутосмећар запремине 16 м кубних, 5936 канти зпремине 240 литара за суву фракцију отпада и 40 жутих контејнера за стакло запремине 1,1 м кубних. Оба пројекта дошла су у право време, озбиљно је приступљено управљању отпадом, те се очекује да ће тако и бити приликом примене у пракси.