ИБЦ Златибор- креирање виртуелне реалности у туризму (видео)
Иновациони бизнис центар организовао је конференцију - радионицу на тему представљања шанси, младим незапосленим људима, да оснују свој бизнис. Приказана су два нова стартапа као и неке нове дигиталне технологије које се користе у туризму.
Иновациони бизнис центар Златибор организовао је још једну радионицу на којој су представљена два иновативна стартапа, пројекат "Maker space" у креирању виртуелне реалности у туризму. Радионица је намењена предузетницима, студентима и туристичкој привреди.
"Биће представљени хардвер и опрема која се користи у презентацији туристичких атракција. То је доживело процват током короне када су виртуелне туре постале начин да се промовишу туристичке дестинације. Најчешће је у питању опрема у виду виртуелних наочара међутим, ту има и других софтвера који омогућавају да се на самим туристичким локалитетима или пре самог путовања, прошири реалност, како би туристи могли да виде о чему се ради када дођу на жељену дестинацију", каже Дарко Ђуровић, директор Иновационог бизнис центра Златибор.
Представници природно математичког факултета из Новог Сада представили су овом приликом виртуелне реалности у туризму.
"Некако ћу пробати да сагледам тему из мог угла како дигиталне технологије могу да унапреде туризам, односно једну сферу пословања, и како на тај начин можемо да допринесемо заједници а самим тим покушамо да створимо нова радна места за младе колеге. Сматрам да заједница још увек није довољно развијена и не прихвата тако брзо дигиталне нове промене, али ми ефективно радимо на томе и желимо да то унапредимо", рекао је Милутин Благојевић из Новог Сада.
Овај догађај је организован у сарадњи са удружењем Фаблаб из Сарајева у оквиру пројекта Међународне сарадње са Европском унијом. Циљ пројекта је промоција предузетништва и индустрије 4.0 и 5.0 генерације као и умрежавање технолошких паркова, инкубатора и бизнис центара.
"Чини нам се да је то један запостављени сектор на нашим просторима и требало би да се сви ти мали појединци, произвођачи, занатлије, фриленсери, стартапи мало више увежу кроз колаборативну платформу, кроз пројектне апликације како би се дошло до ефектних пројеката", каже Мирза Суљагић из Сарајева.
Предности виртуелне реалности у туризму су бројне. Пре свега помажу у елиминацији нових фактора ризика, кроз одређене податке могу се сагледати одређене ситуације и благовремено реаговати на њих а може се реаговати и на климатске промене кроз визуелне податке.