Родно место "Шљивовице"

Без обзира на време које је било час сунчано, час кишовито, 7. Сајам домаће ракије у Шљивовици и ове године је окупио велики број гостију из свих места чајетинске општине, али и много шире: из Србије и иностранства. Толика посећеност овој манифестацији само је показатељ да је она пун погодак за ово село, рекао је председник општине Милан Стаматовић, позвавши младе да остану на својој родној земљи и наставе традицију не само у прављењу ракије, већ и у бављењу воћарством и производњом сувомеснатих производа. Јер, чувајући традицију, очуваће своју веру, културу, српски дух, и даће већу шансу своме селу не само да опстаје, већ и да живи.
Да су ове речи тачне, потврђује и Милутин Алексић који годинама живи у Швајцарској, али се са све већом радошћу враћа родном селу, Шљивовици, не пропуштајући да стигне и на чувену Ракијаду.
Након потпаљивања казана, уследио је културно уметнички програм у којем су учествовали: Дувачки оркестар Дејана Филиповића, КУД „Златибор“ из Чајетине, певачке групе из Шљивовице, Ужица, Севојна, Ивањице, фрулаши, здравичари – а међу њима ове године најбољи Раденко Радојичић…
Ове године је оцењивачкој комисији стигао и рекордан број узорака ракије : 105, тако да посао бирања најбољих није био ни мало лак за представнике две еминентне фирме за оцењивање квалитета: „Југоинспект“ из Београда и „Будимка“ из Пожеге. На 7.Сајму ракије „Велику златну медаљу“ за најбољу ракију добили су: Миладин Каљевић, Слободан Зорзић и Љубодраг Каљевић, сва тројица из Шљивовице, а награђених произвођача је било и из: Чајетине, Јабланице, Рудина, Бранежаца, Сирогојна, Мокре Горе, Рибашевине… „Златну медаљу“ у категорији специјалних ракија добили су: Ристо Делић из Шљивовице за ракију од крушке, и Миладин Миловановић из Љубања за ракију од нане и клеке.
Првонаграђени 7. Сајма ракије, Миладин Каљевић, чија је ракија оцењена оценом 19,75, каже да га награда није много изненадила. Комисији је предао 4 узорка ракија од којих су неке старе 19 година. Његова ракија „Вила“ регистрована је код Завода за интелектуалну својину, а намера му је да региструје производњу ракије, као и да пре следећег сајма отвори подрум ракије у Шљивовици!
Иначе, за 7 година колико се организује Ракијада, оцењено је 700 узорака, каже председник оцењивачке комисије, Костадин Михаиловић. „Ова манифестација показала је Европи где је родно место ракије и где се најквалитетнија ракија производи. А ракија није само пиће, већ и вага на којој се мере људи“, додао је за ТВ Чајетина господин Михаиловић.
У наставку програма додељене су и награде за најлепшу ношњу – Јелени Божовић, и најбољу питу – Милени Аћимовић; најуређеније двориште – Жељко Росић, најлепши воћњак – Милорад Скорковић. У међувремену су одржана и такмичења у: тесању брвна, где је победила екипа из Трипкове, стругању кладаром – победила екипа из Шљивовице, стругању дубећом тестером – такође прва екипа из Шљивовице, и надвлачењу конопца где је најбоља била екипа из Гостинице.
Све у свему, један дан које ћудљиво време није успело да поквари, на радост организатора: Културно-спортског центра из Чајетине, Туристичке организације Златибор, МЗ Шљивовица и ПД „Златиборски еко аграр“, и покровитеља – општине Чајетина.

Извор:wwwzlatiborpress.rs