Успешна презентација Мастер плана Златибора и Златара

Стручни тим Факултета за туристички и хотелијерски менаџмент Универзитета ,,Сингидунум’’ представио је 20. децембра у ,,Мони'' на Златибору  пројекат Пословни (Мастер) план туристичке дестинације Златибор-Златар. Наручилац овог посла је Министарство економије и регионалног развоја.

Имајући у виду значај плана, али и ангажованост бројних представника локалних власти и туристичке привреде на прикупљању података, у среду, 20. децембра 2007. године у хотелу ,,Златибор-Мона’’ одржана је јавна презентација поменутог пројекта.

У 11 сати, у конгресној сали ,,Моне’’ окупили су се представници хотелијера са Златибора и Златара, локални челници из општина Нова Варош, Ужице и Чајетина, представници туристичких и других удружења Златиборског округа и наравно професори и студенти Универзитета ,,Сингидунум’’. Презентацији је присуствовао државни секретар за туризам у Министраству економије и регионалног развоја Републике Србије проф. др Горан Петковић са сарадницима.

Први је скуп поздравио проф. др Крунослав Чачић, декан Факултета за туристички и хотелијерски менаџмент и проректор Универзитета ,,Сингидунум’’. Он се захвалио Министарству економије и регионалног развоја, које је наставило рад започет од стране Министарства трговине, туризма и услуга заснивајући своје критеријуме, пре свега, на квалитету документа. Такође, изразио је захвалност на несебичној помоћи директора хотела и локалних власти општина Нова Варош и Чајетина, туристичким организацијама и свим инвеститорима заинтересованим за улагање у ове крајеве који су дали конструктивне предлоге.

Организатори су били изузетно задовољни бројем присутних. Истакнуто је да је ово један од 11 Мастер планова, урађених у складу са републичком Стратегијом развоја туризма и да се планира још неколико. Најзначајнија активност у наредном периоду биће одређивање модела управљања туристичким дестинацијама, а као кључни стубови унапређења једног туристичког региона препознати су општинске власти, туристички привредници и бизнис сектор.

Презентацију рада започела је проф. др Верка Јовановић, говорећи о општем приступу и коришћеној методологији. Стање развоја дестинација представио је професор Чачић. Приказани су подаци о уделу Златибора и Златара у туристичкој привреди региона и Републике, где знатно предњачи управо туристички центар у општини Чајетина. Овлашћени просторни планер Слободан Митровић, дао је сажето објашњење кључних туристичких производа и туристичког уређења простора. Проф. др Јован Попеску говорио је о делу Мастер плана који се односи на улагања у развој туризма и процењеним ефектима.

На конференцији Светске туристичке организације као императив истакнут је одрживи развој, што треба да буде приоритет и у нашој земљи. Мишљење је да се мора искористити позитивна клима у Влади и међу општинама и чињеница да је у претходном периоду суфицит у платном билансу државе остварен једино у туризму. Професор Унковић, председник Универзитета сматра да је решење за даљи напредак ове привредне гране у организовању јавног и приватног партнерства.

 

,,Инспиративном презентацијом’’ обрадован и помало забринут био је државни секретар за туризам проф. др Горан Петковић. Његова је препорука да се мора инвестирати у људске ресурсе, обзиром да је током излагања акцентована неповољна демографска слика региона. Задовољство је изазвао ,,систематски презентован туристички потенцијал региона и стручна процена потенцијала уз обиље производа чији је циљ да подигну ниво занимљивости дестинације’’.

Сви добро припремљени предлози за улагање у туризам, односно пројекти из Мастер плана за Златибор и Златар биће представљени на нивоу Републике током Инвестиционе конференције за улагање у туризам која ће се одржати наредне године, напоменуо је државни секретар у свом излагању. Као најважније истакао је да је Мастер план за Златибор и Златар рађен у складу са постојећом Стратегијом развоја туризма Републике Србије.  

Представници општина Нова Варош и Чајетина позитивно су реаговали на презентовани документ, али и на саму чињеницу да је управо овај део региона у западној Србији препознат као важан фактор развоја туризма у држави, што је предуслов за унапређење целокупне српске привреде.

Кроз дискусију поменути су капитални инфраструктурни пројекти који су неопходни за квалитетан развој туризма, попут гасовода и реконструкције аеродрома Поникве.
Власник ,,Моне’’, Ђорђе Момировић похвалио је борбу против дивље градње која штети туристичкој понуди нашег краја. Позвао је све инвеститоре који желе на легалан начин да улажу на Златибору, то и учине, јер је локална самоуправа створила изузетно повољну климу за сарадњу у оквиру законских прописа.

Након скупа, остало је снажно уверење да ће се формирати креативна атмосфера у општинама Нова Варош и Чајетина уз подршку Владе кроз одабир неколико пројеката које ће промовисати.

Стручни тим професора са ,,Сингидунума’’ темељно је одрадио свој део посла. Сада је на ресорном министраству и Влади, као и општинама Нова Варош и Чајетина да размотре Мастер план и одлуче о његовом усвајању.