Одржана 7. Пршутијада у Мачкату
Од 12. до 14. јануара 2007. године у Мачкату по седми пут одржан је Сајам сувомеснатих производа. Организатори ове манифестације, познатије под називом ,,Пршутијада'' били су општина Чајетина и сами робни произвођачи...
Производи су били изложени у специјално постављеној шатри у порти Цркве Пророка Илије, где се одвијао и пратећи програм.
Ове 2007. године Пршутијада је забележила, до сада највећи одзив учесника. Било их је 25, два више него претходне године. Поред производа од сувог меса, присутни су могли да уживају у богатом културно-уметничком програму који су сачињавали певачке групе, сплетови игара КУД-а ,,Златибор'' и неколико трубачких оркестара.
Бројни високи државни функционери посетили су наш крај током Пршутијаде. На отварању 7. Сајма говорили су Министар за капиталне инвестиције Велимир Илић, Раде Обрадовић, потпредедник Скупштине Србије, као и народни посланик Душан Пророковић. Као представник организатора, општине Чајетина, посетиоцима се обратио председник општине Милан Стаматовић. Док су заинтересовани шетали од штанда до штанда да пробају златиборску пршуту, сланину и кобасицу, уз чашицу ракије коју су љубазни домаћини нудили свима, жири је износио своје утиске о квалитету тих производа. Чланови жирија били су еминентни стручњаци са Института за технологију меса и Ветеринарског факултета у Београду. Оцењивана су 122 производа и заједнички закључак био је да је квалитет меса на изузетном нивоу и да су произвођачи приказали видан напредак.
Најбољи, по броју освојених великих златних медаља био је Милија Брковић из Качера, прошлогодишњи победник са четири златне медаље за екстра квалитет, две медаље за одличан квалитет и наградом за најдужу свињску пршуту од 2,20 м.
Из њега је Живорад Радојичић са три велике и три ,,обичне'' златне медаље за квалитет, док треће место деле Драгољуб Шопаловић и Раде Стојановић. Домаћин из Мачката, Зоран Шопаловић, понео је награду за најдужу говеђу прушуту од 3,40 м и најдужу будимску кобасицу од преко 6 м. У осталим категоријама издвојили су се произвођач Драган Анџић са сланином тешком девет килограма и Глиша Стојановић са овчијом стељом од 34 кг, коју је произвео на свом имању. Како кажу произвођачи, најважније за добру пршуте јесте сировина која се ложи у сушарама-дрвеним зградицама где се месо суши, као и број дана сушења.
Током Сајма одржано је више предавања из области туризма и пољопривреде. Прво предавање било је на тему ,,Улога и значај сеоског туризма за развој села'' у сарадњи са Туристичком организацијом Златибор. Предавач је био проф. др Владе Стојановић. Затим је др Стевица Алексић причао на тему ,,Утицај транспорта на квалитет меса''. Посећеност првог дана није била на завидном нивоу. Међутим, интересовање је порасло током 13. и 14. јануара. Уследила су предавања на теме:
,,Улога и значај удруживања у примарној у пољопривредној производњи''
,,Промоција сеоског туризма''
,,Исхрана говеда и услови гајења стоке'' и
,,Значај удруживања за наступ на туристичком тржишту''.
Штандови су били дрвени, аутентични, али сваки учесник потрудио се да свој украси на најбољи начин. Ипак, као најуређенији издвојен је аранжман производа предузећа ,,Златиборац'', које представља и најпознатијег произвођача сувог меса златиборског краја и целе Србије, а сада су тржиште проширили на територију Македоније.
Током ова три дана било је у Мацкату преко десет хиљада посетилаца. Сви су се кући вратили бар са комадом неког од мачкатских производа. Поред шатре, могли су да пронађу и друге традиционалне рукотворине, попут плетених предмета од вуне и разноврсне сувенире карактеристичне за овај крај.
Задовољно трљају руке и учесници Сајма. Иако је први дан роба продавана са попустом, интерсовање није опало до краја Пршутијаде. Економски ефекти овогодишње манифестације далеко су већи него претходних година. Бројем склопљених уговора задовољни су организатори. Обзиром на наведено, Сајам сувомеснатих производа у Мачкату постаје комерцијална манифестација и ускоро буџетско дотирање неће бити потребно. За осму Пршутијаду планирана је изградња хале, уместо садашње мобилне конструкције и, наравно већи број посетилаца и још боља понуда.