Одржане кабаретске свечаности
У петак 5. августа на платоу испред Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“, у топлој, звезданој августовској ноћи одржан је 9. Летњи улични ерски кабаре. Част и задовољство да ерском химном отвори кабаретске свечаности припала је Александру Саши Богдановићу уз пратњу „вечно младог“ оркестра Бид Бенда из Зрењанина. Публика је имала прилику да ужива у кабареу Горана Султановића, а глумци ужичког Народног позоришта, насмејали су их кроз шаљиве скечеве у оквиру колажа „Смешна страна Златибора“.
Основ и оквир за ово дешавање је специфични ерски хумор који је препознат као део идентитета српског народа и као такав уписан је у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа. Хумор се, како каже директорка Библиотеке Снежана Ђенић, може дефинисати као стање духа једног народа, његов специфични израз, који као такав осликава менталитет и карактер становништва који га ствара. Становништво Златиборског краја, по њеном мишљењу, има један посебан смисао за хумористику, за комичну досетку, што се сматра највећим видом интелектуалности. Само неговање ерског хумора за ову установу културе представља велику привилегију и једнако задовољство.
На конкурсу „Летњег уличног ерског кабареа“ у такмичењу за најбољег афористичара на тему „Не таласај, него гласај“ учествовало је 37 афористичара из Србије, Босне и Херцеговине, Македоније, Хрватске, Црне Горе и Швајцарске. Пред комисијом се нашло преко 750 афоризама, што доказује колико људи гласа, очекујући промене и боље сутра, тако да „на биралишта у све већем броју излазе и мртви“, како каже један од афористичара. Најбоље је изабрао жири у саставу: Љиљана Ракић (председник), Зоран Богдановић и Мирјана Лопин Дризо.
По њиховом мишљењу највећу пажњу завредели су афоризми познатог новосадског сатиричара Нинуса Несторовића, коме је заслужено припала прва награда, која подразумева петодневни боравак за две особе у апартману Туристичке организације Златибор на Златибору. Другу награду – продужени викенд за две особе у музеју „Старо село“ у Сирогојну освојила је Софија Павловић Луковић из Ужица, а трећу – викенд за две особе у хотелу „Чигота“ на Златибору Мирко Марковић из Београда.
На жалост, са добитником прве награде, због његовог одсуства, нисмо успели да поразговарамо, али су нам друга два добитника радо изашла у сусрет. Прошлогодишња победница и овогодишњи носилац друге награде Софија Павловић Луковић каже да јој је овогодишња тема била веома инспиративна, те је одлучила да и ове године учествује на конкурсу.
„Веома сам задовољна, без обзира да ли је у питању прво, друго или треће место. Знам да је конкуренција била јака, да су учествовали многи признати афористичари, тако да ми ова награда стварно пуно значи. Трудим се да на овај начин подржим овакав вид манифестација у нашем крају“, каже Софија, поделивши са нама неке од својих афоризама:
„Што су редови на бирачким местима краћи, дужи су на граничним прелазима.“
„Млади у Србији немају перспективу, нуди им се ретроспектива.“
„Док је био жив деда је био комуниста. Када је умро постао је сигуран глас многих странака.“
Мирку Марковићу из Београда, како каже, ова награда много значи, тим више из разлога ко је додељује.
„Ерски хумор је једна нематеријална вредност која постоји, што је доказано кроз векове. Бити награђен оваквом наградом, на оваквом месту, код таквих људи, којима је духовност у генима, за мене је велики успех“, каже Марковић. Он се, како каже, десет година бавио новинарством, а најдраже му је време проведено у „Јежу“ и „Ошишаном јежу“ где је радио на свим местима од приправника до директора и упознао сва људска лица и наличја. Ово су неки од његових афоризама:
„Идеал је власти ко гласа да не таласа.“
„Плима избора, осека памети.“
„Зрно по зрно погача, глас по глас палача.“
За успешно позиционирање Ерског кабареа, не само у Србији већ и на просторима читаве бивше Југославије, заслужна је општина Чајетина, која се прихватила трајног покровитељства ове манифестације. На тај начин помогла је у очувању нематеријалног културног наслеђа са најбољом намером да и Чајетина стекне статус престижне туристичке дестинације, а уједно и ласкаву титулу фестивалског града.