"Златиборском Еко Аграр-у" одобрено више пројеката
Вишегодишњи рад и труд општине Чајетина и Привредног друштва за развој пољопривреде „Златиборског еко аграра“ уродио је плодом. Наиме, бројни пројекти за које су конкурисали код министарстава Републике Србије и Европске уније су одобрени. Најзначајнији пројекат и једна од највећих донација која је стигла у општину Чајетина у последњих неколико година је пројекат изградње млекаре у Кривој Реци.
Министарство пољопривреде „Златиборском еко аграру“ одобрило је три пројекта, по основу усвојеног програма за заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта у државној својини. За ова средства код Министарства пољопривреде општина Чајетина и „Златиборски еко аграр“ имали су право да конкуришу на основу су припремљеног годишњег програма.
Први пројекат који је добијен је вредности од 1 730 000 динара, од чега је донација министарства 1 300 000 динара. Овај пројекат, према речима директора Привредног друштва за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ Владимира Бојовића, подразумева анализу земљишта на основу које ће бити изнете препоруке за третман и примену одређених средстава које ће поспешити квалитет земљишта како би се могле одређене културе воћа садити. Највероватније да ће овај пројекат бити реализован са неким од стричних институција, мислећи на факултете и институте који се баве овом области.
Други одобрени пројекат, у вредности од 490 000 динара, намењен је утврђивању загађености пољопривредног земљишта тешким металима. Сврха овог пројекта је утврђивање степена загађености земљишта и изналажење начина за смањење присуства штетних материја. Трећи пројекат односи се на изградњу атарских путева, захваљујући коме ће бити изграћено десет километара атарских путева широм терирорије општине Чајетина. Вредност поменутих радова износиће око 12 милиона динара, за шта ће министарство издвојити око 7 милиона.
Општина Чајетина у сарадњи са Канцеларијом за младе код Министарства омладине и спорта конкурисала је за пројекат изградње сушаре за воће и лековито биље. Пројекат је одобрен а добијена средства износе 1 700 000 динара.
„Донирана средства, поред тога што ће бити утрошена за изградњу и опремање сушаре, одређени део је планиран за набавку амбалаже за пакобање. Тако ће сви људи млађи од 30 година, уколико буду желели овим да се баве, моћи бесплатно да суше воће и да добију одређену количину амбалаже и саветодавне услуге од „Еко аграра“, каже Бојовић.
Најзначајнији пројекат и једна од највећих донација која је стигла у општину Чајетина у последњих неколико година је пројекат изградње млекаре, за који се, у оквиру прекограничне сарадње, конкурисало код Европске уније, заједно са црногорским општинама Плав и Андријевица. Уговор о донацији потписан је 1.августа. Вредност пројекта, за општину Чајетина износи око 175 000 евра, од чега је 143 000 евра донација Европске Уније.
„Поред тога што ћемо изградити млекару капацитета 3 000 литара дневно, трудићемо се да континуирано вршимо обуку фармера о правилној мужи, хигијени, али и исхрани музних крава. Оно чему ће се посветити велика пажња је и брендирање и посебан дизајн амбалаже за производе, сир и кајмак који ће се паковати од једног и пет килограма“, истиче Бојовић.
Паралелно са почетком реализације пројекта изградње млекаре, ућиће се у поступак заштите географског порекла производа, што ће омогућити њихов сигурнији пласман. Са пројектним активностима стартоваће се 1.септембра, а рок за завршетак је 18 месеци. Након завршетка пројекта, млекара и сушара за сушење воћа и лековитог биља прећи ће у власништво „Златиборског еко аграра“. У оквиру овог пројекта планирано је да партнери из Плава и Андријевице обиђу наше фармере, али и да по угледу на „Златиборски еко аграр“ оснују привредно друштво, како би у свом крају поспешили развој пољопривреде.