У посети Швајцарској
Пројекат заштите географског порекла традиционалних производа, у нашем случају златиборске пршуте, приводи се крају. Произвођачи нашег краја, са представницима Општине посетили су протекле недеље Швајцарску.
- Организација за рурални развој из Швајцарске AGRIIDEA, започела је у Србији активности за заштиту географског порекла традиционалних производа. Општина Чајетина већ две године активно учествује у овом пројекту, у циљу заштите географског порекла златиборске пршуте. Још две општине из нашег окружења покушавају да заштите своје производе. То су Ариље - малина и Краљево - сир и кајмак. Представници швајцарске организације су у више наврата боравили код нас и увидели су потребу да наши произвођачи посете Швајцарску и виде како се, на практичним примерима, може заштитити географско порекло и каква је корист од тога.
У том циљу, 14 призвођача са представницима својих општина, боравило је недавно у Швајцарској, а нашу делегацију чинили су Милан Лазовић, заменик председника Општине, Милош Глишовић, радоионица „Круг“, произвођачи Радован Анџић и Милош Зарић, као и Горица Јоксимовић, технолог из „Златиборца“.
Током четвтородневне посете, вођени су разговори о два знака. Први је заштита ознаке порекла, а други заштита географског порекла. Уприличена су и предавања на тему швајцарских производа, који су сродни нашима, као што су месо и сиреви. Иначе, Швајцарска има 24 производа са заштићеним географским пореклом. Нашој делегацији уприличена је и посета једној млекари, фарми и предузећима за прераду сувог меса.
Суштина приче о заштити географског порекла је та да у Швајцарској постоје удружења, која веома ефикасно раде, јер су њихови произвођачи давно схватили да је једини опстанак на тржишту инересним повезивањем и сарадња са државним институцијама, а сама држава им максимално помаже, како би се добар квалитет прозвода продао по што бољој цени, а купци били сигурни у квалитет таквих производа. Примера ради, килограм сувог меса код швајцараца је три пута скупљи него код нас, а чак четити пута је скупљи сир, јер има заштићено географско порекло.
Када је у питању Србија, па и наша општина, која је на путу да географски заштити златиборску пршуту, помаци су већ видљиви. Елаборат је урађен, а једино остаје да се дефинише територија и да се сагледа да ли да то географско порекло буде само Златиборски округ или и шире.
„Све ово ради се у циљу заштите традиционалног начина приоизводње пршуте код нас. Наши произвођачи схватају потребу за заштитом географског порекла, али им се то чини као далека будућност. И у наредном периоду ћемо се залагати да заштита географског порекла постане наша стварност и у том правцу ћемо ићи ка решењу да направимо тај чувени заштићени производ“ – истиче Милан Лазовић, заменик председника општине Чајетина.
Имајући у виду да је ИМ из Чајетине код Завода за интелектуалну својину заштитила своја три производа – говеђу ужичку пршуту, говеђу ужичку кобасицу и ужичку сланину, а да се прави ефекат заштићених производа није валоризовао у протеклом периоду, потребно је максимално укључити и државне институције, што подразумева израду препознатиљивог знака, који би купцима гарантовао квалитет географски заштићених производа.