Богати водни потенцијали Чајетине
Презентацију ,,Оцена ресурса подземних вода и могућности вишенаменског коришћења на територији општине Чајетина'' одржану у уторак 29. септембра представио је др Дејан Миленић доцент Рударско геолошког факултета из Београда.
Студију Оцена подземних водних ресурса и могућности вишенаменског коришћења на територији Општине Чајетина урадио је истраживачки тим Др Дејана Миленића из Центра за обновљиве водне енергетске ресурсе Рударско-геолошког факултета из Београда. Презентацији Студије присуствовали су представници јавних предузећа и установа, хотела, чланови Општинског већа и представници медија. Израду Студије у потпуности је финасирала општина Чајетина.
Ова Студија има стратешки значај за даљи развој општине Чајетина. Истраживања која су претходила изради ове Студије су почела у фебруару, а завршена су у јуну 2009. године.
Студија се састоји од 3 књиге, са око 500 страна, преко 80 слика и 20 табела. Током истраживања је успостављена осматрачка мрежа на 217 репрезентативних тачака. У досадашњим истраживањима је проведено 101 инж./дан на терену, 77 кабинетских дана и 52 лабораторијска дана. Урађено је 30 хемијских анализа Анализирани су подаци за преко 100 хидрогеолошких појава и објеката.
У Златиборском масиву, према истраживањима има 146 јама и пећина, од чега је највећи део на територији општине Чајетина. У западном делу општине преовладавају серпентинске стене које су висококвалитетне, углавном магнезијумске. На истоку чајетинске општине простиру се кречњаци, стене које обилују водом за пиће. Укупно је утврђено постојање 217 различитих водних појава, које су уредно пописане у писаном документу Студије.
Поред појава које се налазе у оквиру Златиборског масива постоје и хипералкални извори подземних вода који се налазе у још само 8 земаља на свету (Оман, Јордан, Нова Каледонија, Република Српска, Бугарска, Грчка, САД, Филипини).
У наредном периоду планира се објављивање радова у Међународним часописима и на Интернационалним Конференцијама.
Израдом ове Студије изведена је детаљна анализа расположивих подземних водних ресурса на територији општине Чајетина.
• Дефинисане су најперспективније зоне за:
• Водоснабдевање
• Флаширање
• Бањски и wеллнесс туризам
• Топлификацију и грејање
• Спортско-рекреационе сврхе
• Изградњу стакленика и пластеника
• Извршена је рејонизација и економска валоризација терена са аспекта перспективности за коришцење вода за различите намене
Изведена истраживања су показала да Општина Чајетина располаже завидим ресурсима маломинерализованих, минералних и термалних подземних вода, којима је у будућности неопходно посветити пажњу коју заслужују.
Договорено је да детаљна хидрогеолошка истраживања у наредном периоду буду усмерена ка:
• Истраживањима постојећих термалних и минералних вода (Бања Вапа, Извор у обали Катушнице, Извор хипералкалних вода у долини Рибнице, извори хипералкалних вода у долини Рзава)
• Дефинисању зона санитарне заштите на акумулацији Рибница,
• Изради катастра загађивача подземних вода на територији Општине Чајетина.
• Решавању питања водоснабдевања МЗ Шљивовица и МЗ Трипкова,
Професор Миленић истакао је неке карактеристике општине Чајетина у погледу водних ресурса : ,,Студија је дала одговоре на могућност решавања горућег питања водоснабдевања и указала на локације за флаширање воде, на потенцијалне локације за развој бања и лечилишта с обзиром на богатство термоминералних вода у утроби Златибора, као и погодним локалитетима за подизање пластеника, рибњака и спортско-рекреативних центара ’’.
Истакао је и да су истраживања показала да општина Чајетина располаже значајним количинама маломинерализованих, минералних и термалних подземних вода, којима је у будућности неопходно посветити пажњу коју заслужују.
Познато је да се у општини већ флашира „Златибор вода“, и на основу студије, на простору чајетинске општине постоји још десетак извора где постоје услови за флаширање воде, међу којима истичу Голово, Доброселица, Бања Вапа у Рожанству, Дуњића врело, локација око хотела Олимп, Крива река и Љубиш.
- Воде на подручју Јабланице и Семегњева, потврђено је истраживањем, спадају у хипералкалне, каквих има само у осам земаља света - изјавио је Миленић.
Договорено је са чајетинским руководством да се у насељеним местима Чајетина и Златибор у најскорије време започну детаљнија истраживања где би се конкретним пројектима реализовале све идеје, што се, пре свега, односи на геотермалне потенцијалне који се могу истражити дубоким бушотинама, које се очекују током наредне године.
- Општина Чајетина, уз помоћ надлежних министарства, треба да дефинише одрживо коришћење подземних вода, које су њен велики ресурс, како би спречила неконтролисано и бесправно „бушење“ и „истраживања“ које обављају нестручни и ненадлежни појединци - рекао је Миленић.