Општина Чајетина на бранику опстанка Србије
- Сматрамо да је наша дужност и обавеза да активно радимо на мерама за поправку црне демографске слике која се надвила над Србијом и зато последњих седам година општина Чајетина ствара системска решења да се врати достојанство наших мајки, деце и млађе генерације, али и традиционалне вредности које су красиле наш народ а не да нам се намећу неке европске вредности које никада нису биле у нашој традицији - изјавио је председник општине Чајетина Милан Стаматовић на уручењу награде "Поносна колевка" коју додељује "Покрет за децу три плус" као једној од пет општина Србије које највише улажу у популациону политику.
Не можете радити на повећању наталитета, уколико не стварате услове за промену општег амбијента, инфраструктуре, културног и забавног живота - каже Стаматовић - и додаје да у три села наше општине имамо пораст новорођене деце, а у пет села смо изградили и вртиће, што је свакако један од разлога да имамо појаву да се младе девојке одлучују за удају у сеоским срединама.
Председник УО "Покрета за децу три плус" Владица Гавриловић рекао је да је према попису из 2011. године у Србији било 7,8 одсто породица са троје и више деце а да би нас у будућности било као данас, потребно је да буде барем 45 одсто таквих породица.
Општина Чајетина сваке године буџетом предвиђа значајна средства за подстицај наталитета. Када је реч о родитељском додатку, он се сваке године увећава, па је примера ради у 2014. години за прво рођено дете износио 20.000, друго 30.000, треће и свако наредно 40.000 динара, док је у 2018. години планиран износ од 75.000 за прво, 100.000 за друго и 150.000 динара за треће и свако наредно дете. Збирно гледано за 2018. годину, накнада из буџета за социјалну заштиту (родитељски додатак, вантелесну оплодњу, помоћ у кући, помоћ деци са сметњама у развоју...) планирана је у износу од 73,5 милиона динара.
Истовремено, општина Чајетина већ 5 године подржава поступак вантелесне оплодње. Након покушаја парова да то своје право остваре о трошку државе, општина излази у сусрет готово свим паровима који испуњавају прописане услове. Последњих година опредељена средства по појединачном захтеву износила су 300.000,00 динара. Просечно годишње јави се око пет парова који и остваре своје право.