Потписан локални Међусекторски протокол о заштити деце од насиља

У Чајетини је јуче потписан локални Међусекторски протокол о сарадњи на превенцији и заштити деце од насиља, злостављања и занемаривања.Представници релевантних институција, организација и медија су претходних месеци интезивно радили на изради и усаглашавању текста Протокола, а чин потписивања представља његово прихватање и деловање у складу са дефинисаним циљевима, принципима и вредностима. Овом приликом су представници УГ „Златиборски круг“ уручили награде ученицима чији радови су на литерарном конкурсу на тему „Имам право да одрастам срећно“ проглашени за најбоље .

Представници: Општине Чајетина, Центра за социјални рад, Удружења грађана „Златиборски круг“, Основних школа: „Димитрије Туцовић“ из Чајетине, „Саво Јовановић Сирогојно“ из Сирогојна, „Миливоје Боровић“ из Мачката, Предшколске установе „Радост“ , Средње Угоститељско-туристичке школе, Дома здравља , Полицијске станице, Црвеног крста, Установе спортски центар Чајетина и портала Zlatiborpress као и Интернет портала „Zlatibor.tv“, од данас су потписници Међусекторског протокола о сарадњи на превенцији и заштити деце од насиља, злостављања и занемаривања.

Сви су дали свој допринос износећи оно што је важно за њихове организације, институције и удружења чиме се они баве када је превенција и заштита деце од насиља у питању. Поред ове линије Пројекта која је имала јасан циљ да се донесе Локални протокол, имали смо и друге активности о којима смо информисали ширу и стручну јавност о положају, правима и заштити деце од насиља, каже Јагода Јеремић.

Центар за социјални рад, као орган старатељства који даје сагласност за све правне послове и друге радње везане за интересе деце, овим пројектом и потписивањем Протокола добија још важнију улогу у форми сарадње са тужилаштвом и органима Унутрашњих послова на заштити деце од свих видова насиља.

Ступањем на снагу овог закона повећан је број пријава. Да ли је у питању то што су потенцијалне жртве препознале да су заштићене на неки бољи начин или је нешто друго у питању за сада још увек не знамо, али у сваком случају је сада то једна делатност која нам односи веома много времена и много посвећености, наглашава Пајо Богдановић, директор Центра за социјални рад.

Након породице, један од битних стубова у васпитању деце јесте школа у којој деца проводе велики део свог времена, али и важан део свог животног развоја .

Људски фактор је доста битан. Опет се враћам на директора као првог човека установе, на дежурног наставника, на домаре итд. Ако су сви људи, сви запослени, на нивоу свог задатка, мислим да може лепо да се функционише. Ја се залажем и своје ученике васпитавам у том правцу, да живе у здравој средини и здравом окружењу, рекла је Милка Васиљевић, директорка ОШ „Димитрије Туцовић“.

Протокол је отворен и за друге потписнике који буду препознали себе у овој области, каже координаторка овог Пројекта . Подсећамо да се Пројекат спроводи се у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством здравља, Министарством образовања, науке и технолошког развоја, Владе Републике Србије и УНИЦЕФ-а, уз финансијску подршку Европске уније.

www.zlatiborpress.rs