36. Сабор трубача на Златибору
За најбољи оркестар 36. Сабора трубача на Златибору проглаћен је оркестар Дејана Лазаревића из Пожеге, док је према оцени стручног жирија награда за најбољег трубача отишла у руке Дејана Петровића из Ужица.
Више од 15.000 љубитеља трубе окупирало је у недељу поподне велико Тић поље на Златибору где је у одличној организацији Културно-спортског центра из Чајетине одржан 36.сабор трубача, уз званични слоган „узми ваздуха“.
Тић поље, подно Шумнатог брда показало се као одлично место за одмор и опуштање свих гостију Златибора. Амбијент природе, борове шуме и свежег ваздуха учинио је да боравак на Златибору правим уживањем. Локација која је пре три године опредељена за масовне манифестације оживела је у правом смислу те речи. Управо ширина простора и природа привукли су велики број гостију на овогодишњи 36. Сабор трубача, да сеса својим пријатељима лепо забаве и уживају у звуцима трубе.
Последње трубачко загревање пред сабор у Гучи (5.-9.август) обележила је одлична свирка свих осам оркестара из западне Србије који су се надметали за прва три места која воде директно у велико финале у Гучи, али и бројне друге награде које трубачки живот значе.
Златибор се посрећио Дејану Петровићу, Вељку Остојићу и Дејану Лазаревићу, тројици момака из Пожеге и Ужица, који и појединачно и са својим оркестрима скоро 10 година доминирају на српском трубачком небу, препуштајући „момцима са југа“ тек по неки трубачки подијум. Судећи по ономе како су свирали на великом златиборском пољу, сва је прилика да ће, после златиборске, 9.августа ширити руке и са велике трубачке позорнице у Гучи.
Златиборска трубачка фешта почела је свечаним дефилеом свих орекстара и традиционалном трубачком химном „Златиборе моје зелени боре“. И, баш у тренутцима кад је загрмело стотинак труба, са борова су нестали тмури облаци и отишли негде према истоку, остављајући саборашима довољно ведрине и топлине и на Тић ливади и у околној боровој шуми.
Кад су трубачи, сениори, завршили званичну свирку, на велику бину попели су се млађани оркестри Данијела из Ариља и Лимски Бисери из Прибоја и својом свирком показали да ће труба видети још лепог живота у Србији.
У конкуренцији осам трубачких оркестара из западне Србије, стручни жири је за најбољи прогласио оркестар Дејана Лазаревића из Пожеге,(награда бубањ, доделио господин Горан Јевремовић, директор предузећа Транскоп доо из Чајетине) а за најбољег трубача Дејана Петровића из Ужица, (награда труба, доделио директор Културно-спортског центра из Чајетине, господин Страјин Недовић) док је жири новинара и публике за најбољег трубача прогласио Вељка Остојића из Злакусе (награда труба, доделио заменик председника општине Чајетина, господин Милан Лазовић). Оркестар који је најизворније свирао је оркестар Дејана Петровића из Ужица, (награда статуа златан бор, доделила госпођица Бојана Божанић, помоћник председника општине Чајетина).
По одлуци стручног жирија, директан пласман у финално такмичење у Гучи остварили су оркестри Дејана Петровића, Дејана Лазаревића и Драгана Игњића из Ужица, док су се за полуфинале у Гучи 7.августа пласирали оркестри Вељка Остојића, Бранка Остојића, Мирољуба Кремића и Ивана Ђенадића.
Најбољи бубњар – Мишо Милчановић (оркестар Драгана Игњића)
Најбољи басиста – Милорад Остојић (Дејан Петровић)
Најбољи тенориста – Слободан Јевђић (Дејан Лазаревић)
Најбоље одсвирана песма – Јањичар (оркестар Дејана Лазаревића)
Најбоље одсвирано коло – Ракетини коло (Дејан Петровић)
За њих је награда била плакета а доделио их је господин Горан Перишић, шеф кабинета генералног директора Привредног друштва Рударског басена ,,Колубара,, доо из Лазаревца.
Организатор манифестације је Културно-спортски центар Чајетина, под покровитељством општине Чајетина и Туристичке организације Златибор. Генерални спонзор било је предузеће ,,Транс-коп'' доо, Чајетина.
Током три дана Сабора и смотре народног стваралаштва ове године на Златибору гостовали су бројни извођачи из свих делова Србије : Звезде Гранда, КУД ГИК Банат-Пионир, певачке групе из Рожанства, Ужица, Чачка, фрулаши и здравичари. Гости у програму били су и чланови оркестра ,,Годба Згорње Савињске долине'' из Словеније. Они су током боравка на Златибору одржали неколико концерата, између осталог и на Тић пољу. Стигли су у општину Чајетина као део делегације братске општине Назарје из ове бивше југословенске републике.