Инвеститори хрле на Златибор
Дневни лист ,,Политика’’ од 01. августа доноси текст о Златибору, општини Чајетина и инвестицијама које се планирају на овој најатрактивнијој планинској дестинацији. О реализацији пројеката говори председник општине Чајетина Милан Стаматовић.
,,Започети важни инфраструктурни пројекти. Уз помоћ државе почела гасификација и изградња ски центра Торник. Некретнине и даље скупе и тражене.
Ускоро предлог јавног позива за давање у закуп земљишта на Обудојевици у насељеном месту Златибор - за изградњу занимљивих садржаја за зимску и летњу забаву.
Златибор, као један од најатрактивнијих туристичких центара Србије, постаје све познатији и изван граница наше земље. Због тога у општини Чајетина покушавају да створе добре услове за привлачење инвестиција. У вези са тим предузимају се одговарајуће мере локалне самоуправе, али и сарадња са осталим јавним предузећима и установама са територије општине.
Недавно је на Златибору постављен камен темељац зграде Туристичке организације, у оквиру које ће се налазити и ресторан средње Туристичко-угоститељске школе која се налази у Чајетини, али и још неки пратећи садржаји. Напоследњем спрату зграде биће неколико висококвалитетних смештајних јединица, намењених учесницима манифестација на Златибору и других важних гостију.
Вредност радова је око 30 милиона динара, а рок за завршетак је 75 дана.! Зграда ће се налазити у близини хотела Олимп, на улазу на Златибор и имаће 900 квадратних метара.
Очигледно је - наводи Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, вароши са више од 3000 становника ге спада и Златибор на коме у сезони борави и више од 20.000 гостију - да је у односу на окружење остварен значајан помак у изградњи и модернизацији у свим областима.
Најважнији циљ који смо желели да постигнемо је равномерни развој наше мале средине.
Сеоске месне заједнице осавремењавању се кроз унапређење мреже инфраструктуре - реконструкцијом водовода, изградњом канализације и увођењем кабловске телевизије до најудаљенијих насеља, која ће преносити и сервисне информације из саме општине. Овакве мере од изузетне су важности за квалитетан живот свих грађана Чајетине и њених села, али и гостију који све више желе да осете руралну Србију. Сеоски туризам је у овом крају један од приоритета.
Циљ је, између осталог и да се уведу европски стандарди у све гране привреде које се развијају у општини, али и да се побољша животни стандард грађана. Председник сматра да је Чајетина, са Златибором и околним селима на добром путу.
– У области туристичке понуде стратешки смо оријентисани, између осталог, на унапређење развоја спортско-рекреативног туризма. Контакти са нашим, светски познатим звездама дају резултате.
На наредној седници СО Чајетина, пред одборницима ће се наћи предлог јавног огласа за давање у закуп земљишта на Обудојевици у насељеном месту Златибор - за изградњу занимљивих садржаја за зимску и летњу забаву и осталих пратећих објеката који ће употпунити понуду нашег планинског туристичког центра.
Кроз месне заједнице остварено је више пројеката изградње и реконструкције игралишта за децу како на Златибору, тако и у Чајетини. Бројне спортске екипе које током целе године бораве у нашој општини имају одличне услове за рад и припреме. Још боље ће бити у наредних неколико година, када буду реализоване инвестиције у голф терене и комплекс тениских игралишта, на простору иза хотела Зеленкада. Успешни српски тенисери, попут Јелене Јанковић и Новака Ђоковића препознали су у Златибору мирну оазу за одмор и прикупљање снаге за нове победе, али и одличну средину за инвестирање.
Јединствен пројекат у Србији који ће бити остварен управо у општини Чајетина јесте и изградња гондоле која би превозила путнике од центра Златибора до врха Торника где се приводи крају обнова скијашког комплекса чији је централни део модерна шестоседна жичара.
Изградња гондоле у општини Чајетина, услед карактеристичне конфигурације терена и дужине трасе од око 8,5 километара представља својеврстан изазов за све пројектанте из различитих компанија које су заинтересоване за пројекат.
Уз поменуто, унапређују се и смештајни капацитети Златибора, па ће се импресивна цифра од близу 15.500 лежајева у домаћој радиности и хотелским објектима повећати. Поред два хотела високе категорије која су изградњи, са припремним радовима започели су инвеститори на још три локације, Регулационим планом Златибора предвиђеним у наведене сврхе.
– Наравно, водимо рачуна, о заштити наше лепе природне средине, спровођењем активности из усвојеног Локалног еколошког акционог плана – није пропустио да истакне председник Милан Стаматовић.
Не треба посебно наглашавати да су некретнине на Златибору и поред високих цена веома тражене. Они који намеравају да купе стан или апартман на планини која уз одличну климу пружа и низ других погодности за живот или дужи боравак током године, треба да издвоје од 1.200 на нешто удаљенијој локацији до 2.000 евра за квадратни метар ближе центру. Квадратни метар пословног простора на прометном месту кошта око 5.000 евра. Ипак, најтраженији су плацеви. Зато је и њихова цена, посебно на привлачним местима изузетно висока. Ар плаца кошта и више од 30.000 евра.
Живот на Златибору, ипак је нешто посебно.’’
Слађана Ранер
[објављено у ,,Политици’’: 01/08/2008.]