На Цигли одржан Сабор сећања на изгинуле у бици 1914. године
Сабор сећања пијетета и сарадње одржан је код споменика на Бијелој Глави у Златиборском селу Јабланица у недељу 27. августа.
Пре 109 година на месту Цигли, коју мештани зову Бијела Глава одржала се битка између надмоћније Аустро-Угарске војске и Лимског одреда којим је командовао мајор Василијер Луковић. Након жестоке борбе ратници Лимског одреда, ужичке војске и добровољацау успели су да зауставе Аустро - Угаре августа 1914.године. Међу изгинулим ратницима наше војске свој живот је положио и командант трећег батаљона Четвртог кадровског пука , мајор Василије Луковић. Пре девет година на овом месту храбрим борцима подигнут је споменик, рад Владимира Митровића, у организацији ТУ Јабланица.
Након полагања венаца и одржаног парастоса палим ратницима, присутнима се обратио председник ТУ Јабланица Вукомир Божанић.
„8.и 9. августа на појединим местима три до четири пута бројнији непријатељ ударио је по браниоцима. Наредба – одсудна одбрана. 37 мртвих овде на Цигли. Сахранише своје мртве другове, пребројаше много више ранаца Аустроугара и подигоше споменик мајору Трећег батаљона Василију Луковићуу исклесавши га војничким бајонетима“
Присутнима се обратио и председник општине Чајетина, Милан Стаматовић.
„Браћо и сестре, част ми је да вас данас поздравим у име општине Чајетина и у своје лично име на овом светом месту, а свето место јесте свако место где су наши јунаци гинули и остављали своје кости, а овде имамо пример где су наши сународници, суграђани, обични људи, бранили положаје, бранили Србију, бранили отаџбину и нама оставили дубоке поруке које су написане на овом спомен обележју“.
Одмах затим присутнима се обратио и начелник општине Рудо, Драгољуб Богдановић.
„Натпис исписан овде на камену мајора Василија Луковића „испунио си дужност према краљу и отаџбини, завидимо ти, поздрављамо породицу“, је нешто што би требало учити у војним школама и за мене као официра, је више него узвишени јуначки чин и однос војника према свом команданту, краљу, отаџбини, народу“.
Неко ко нас је историјски подсетио на овај догађај био је и пуковник Драган Крсмановић.
„Ми смо данас овде да се поклонимо сенима наших славних предака и да погледамо овај камени споменик на коме су у мање од 20 речи сачуване четири велике истине“.
Међу присутним гостима био је и наш увек радо виђен гост бивши начелник Генералштаба војске Србије, генерал Љубиша Диковић.
„Поносан сам данас што сам овде са овим дивним људима, што ћемо и на овај начин дати значај и поменути све те храбре људе који су свој живот дали за слободу и част отаџбине“.