Обележен дан Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“

Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“, као угледна институција и један од значајних културних центара Златиборског округа, синоћ је свечано обележила свој дан, изложбом „Ужичани у врху власти Србије и Југославије од 1815. до 2015. године“. Изложбу је припремио др Александар Савић, из Историјског архива Ужице, а отворио ју је заменик председника Општине Чајетина, Арсен Ђурић.

dan_biblioteke

Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ одувек је била место окупљања љубитеља књиге, стваралаца, књижевника, уметника, учесника концерата, семинара и других едукативних програма. Промоције књига, књижевне вечери, тематске изложбе, стручна предавања, само су део богате културне понуде која може да задовољи префињене и захтевне укусе публике. Упознавајући просутне са историјатом ове установе директорка Снежана Ђенић, између осталог, је рекла да Библиотека настоји да буде својеврсни центар културе, култно место где се не прави разлика у облицима културног испољавања, где се преплићу различите културе и језици, као део једне духовне свеокупности.

„Библиотеке јесу укупно људско памћење, које нас истински повезује са нашим прапочецима, где се проналази онај тајанствени, скривени смисао људског постојања. Чувари тајни, мисли и речи кроз векове, чувари свега онога што ми заправо јесмо и без чега човек, у истину, неби ни био човек“.

Поводом обележавања дана Библиотеке уприличена је изузетно вредна изложба „Ужичани у врху власти Србије и Југославије 1815.-2015.“, аутора др Александра Савића, којом ће дела ових великих људи из Златиборског округа, који су били на најодговорнијим дужностима, бити видљива и упамћена за будућа времена. Отварајући изложбу заменик председника Општине Чајетина Арсен Ђурић је рекао:

„ Позиције у власти су увек примамљиве и изазовне, а људи нашег краја од давнина па све до овог доба умешно до њих допиру. Мало је било српских или југословенских влада без одабраних с ових простора. Они су владе предводили, министри били у разним ресорима, Народном скупштином председавали, војском командовали. Изложба нам, дакле, поручује да смо ми из овог краја добро изучили вештину доласка и трајања у врховима власти . Траје то тако већ два века, ко зна до када“.

Овом изложбом представљена је 61 значајна личност из целог ужичког краја, па тако и из наше општине. Низ почиње првим и најпознатијим – књазом Милошем Обреновићем, а наставља председницима влада, председницима скупштина, па министрима и начелницима генералштаба.

„Негде око две године сам прикупљао материјал. Надам се, у неком будућем времену, да би могла да се објави нека књига. Наравно, она би захтевала мало више истраживања и допуне. Већина министара који су дошли на отварање изложбе, коју је за дан града Ужица отворио министар Никола Селаковић, изразили су захвалност што сам ја те личности сложио у један контекст, и да их идентификујем. Свака личност је, у зависности од своје историјске улоге, захтевала неко додатно истраживање“, објашњава аутор изложбе Александар Савић.

Библиотека из године у годину има све већи број посетилаца, али и сарадника који својим знањем и трудом помажу да ова установа ради квалитетније и боље. Ове године, специјалну захвалницу за дугогодишњу подршку добила је Општина Чајетина. Захвалнице су добили и: Историјски архив Ужице, Предшколска установа „Радост“,Основна школа „Димитрије Туцовић“ Чајетина и Самир Аслани. Као и сваке године, Библиотека награђује свог највернијег читаоца. Ове године то је Јована Јоксимовић.

Целу свечаност пратио је хор „Златиборска вила“, под диригентском палицом Игњата Милићевића.

Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ данас поседује књижни фонд од близу 50 хиљада књига, као и значајну збирку старих и ретких књига које представљају културно благо Србије. Оно што ову библиотеку издваја од осталих је је богата музејска збирка коју ова библиотека поседује. Пратећи савремене тенденције у библиотекарству, Библиотека је веома успешан члан информационог система Cobiss и део великог пројекта „Виртуелне библиотеке Србије“. Прва је у Златиборском округу, и једна од само 16 библиотека у Србији која је активирала савремену COBISS позајмицу. Важан део рада ове установе су програмске делатности којима се обезбеђује богат културни живот средине, те се тако организују различите манифестације. Неке од њих постале су већ традиционалне, а Библиотека је по њима постала чувена не само у Србији већ и у земљама у окружењу. Једна од таквих манифестација је Летњи улични ерски кабаре са својим конкурсом за најбољи афоризам, која негује и презентује Ерски хумор, као истинску друштвенуи културну посебност људи Златиборске регије. Библиотека је у 2015. години била веома успешна и на пољу издавачке делатности. У издању библиотеке изашлојечак шест књига. На 60. Међународном сајму књига у Београду, представљена је књига „Писац с крајоликом“, аутора Зорана Јеремића, у заједничком издањуБиблиотеке „Љубиша Р. Ђенић“, Народне библиотеке Ужице и Народног музеја Ужице.

www.zlatiborpress.rs