Одобрен пројекат за бригу о деци са посебним потребама
Општини Чајетина одобрен је пројекат који за циљ има подршку деци са посебним потребама, а који се финансира заједничким средствимаопштине Чајетина и Фонда за социјалне иновације у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој.
Априла месеца 2009. године Фонд за социјалне иновације је у сарадњи са Програмом УН за развој (УНДП) и МРСП РС , уз финансијску подршку ЕУ, упутио јавни позив заинтересованим странама да поднесу предлог пројекта које имају за циљ оснивање и унапредјење рада дневних боравака за особе са инвалидитетом. Позив је превасходно био намењен оним општинама које немају институционализоване дневне боравке и које су увиделе потребу за установљењем услуга ванинституционалне заштите особа са инвалидитетом.
Како се у општини Чајетина већ дуже време створила потреба за оснивањем дневног боравка за децу са посебним потребама, општинска управа се сагласила са Центром за социјални рад да је исти неопходан основати и да се сходно томе поднесе предлог пројекта Фонду за социјалне иновације.
Пројекат ће трајати 7 месеци до јануара месеца 2010. године. У зависности од успеха постоји могућност да се у наредном периоду формира јавна установа која ће бити финансирана од стране локалне самоуправе. Уговор између општине Чајетина и Фонда за социјалне иновације потписан је 15. јула у БеоградуСредства која су одобрена од Фонда за социјалне иновације (ФСИ) износе 2.604.435,00 динара, а допринос локалне самоуправе је 699.540,00 динара.
Циљ пројекта је да се пружи помоћ и подршка деци са посебним потребама, а односи се конкретно на помоћ у савладавању и препознавању вештина које су у могућности да схвате, приме и које могу да ураде. Такодје, њиховим родитељима је потребна едукација, пружање правих информација ради остваривања права која им припадају. Услуге дневног боравка допринеће побољшању квалитета живота тако што ће родитељима пружити подршку у смислу самоохрабрења и смањења осећаја да су сами у свом проблему, те да постоји неко ко разуме кроз шта оне пролазе и какав психички и финансијски терет носе са собом. Циљ је такодје, да схвате да немају само оне проблем већ да су ту други са сличним проблемом и тешкоћама и да уз размену искуства и мишљења помогну једни другима као и да увиде да је за њих заинтересована локална заједница.
У току читавог трајања пројекта биће стално ангажовано 5 лица и то : координатор, дефектолог, медицинска сестра, административни радник и возач. Поред њи биће допунски ангажовано још 4 лица следећих стручних профила: педијатар, физиотерапеут, социјални радник и психолог.
Треба нагласити добру вољу и изузетну сарадњу Општинске управе Чајетина, ОШ ,,Димитрије Туцовић'' која је уступила просторију за боравак деце свих 7 месеци рада, ОШ ,, Сава Јовановић'' Сирогојно која је уступила своје возило за превоз деце и родитеља и Центра за социјални рад.