Одржан научно - стручни скуп ЕТНО-СЕЛА
У Музеју на отвореном ,,Старо село“ у Сирогојну у данас је одржан научно-стручни скуп ЕТНО-СЕЛА и сеоске амбијенталне целине у Републици Србији и Републици Српској. Организатори скупа су: Српска академија наука и уметности и Академијски одбор за село и Музеј на отвореном „Старо село“ у Сирогојну.
Предмет научно-стручног скупа била су етно села и музеји на отвореном, дакле, они објекти и „насеља“ који у себи садрже стамбену димензију и све пропратне објекте који иду уз њих а налазе се на територији Републике Србије и Републике Српске, као и представљање осталих природних богатстава наше земље.
„Ми немамо море, али зато имамо прелепе планине, језера, доста етно заоставштине коју треба презентовати и очувати. Практично, свако наше село располаже са одређеним вредностима које се могу сврстати у етно предмете и етно амбијенте. То би требало активирати“, рекао је Проф. Др Драган Шкорић председник Академијског одбора за село.
Један од циљева скупа је да се добије пресек стања на терену, да се идентификују сви облици насеља, припадност власништву, туристичке, музеолошке, образовне и друге функције. Крајњи циљеви су изналажење решења како би се овакве целине ставиле у функицију привредног и друштвеног развоја у Републици Србији и Републици Српској.
„Моја је жеља да после овог скупа анимирамо српску јавност да свака општина у Србији, сваке године макар једнога свога становника обучи и оспособи, и финансијски помогне да се почне бавити етно селима и етно туризмом. Из тог разлога мислим да би Србија постала препознатљива на туристичкој карти европе“, додаје Шкорић.
Музеј на отвореном „Старо село“ Сирогојно, како наводи в. д. директора Светлана Ћалдовић – Шијаковић, ранијих година годишње је посећивало на стотине хиљада посетилаца. То је јединствен музеј под отвореним небом који презентује традиционално материјално и духовно наслеђе и надалеко је познато и по својим вредним плетиљама које вуну претачу у квалитетне, лепе ручно рађене џемпере који се продају по целој Европи.
„Мислим да је ово право место иправи моменат да се један овакав скуп одржи управо овде у овом музеју који је лидер, први основан и први заснован на територији, не само Србије већ и екс Југославије“, истиче в.д. директора Музеја „Старо село“ Сирогојно.