Општина Чајетина пионир у сепарацији отпада у Србији
– Пројекат примарне селекције отпада је нешто чему тежимо већ годинама, и за шта се локална самоуправа на челу са КЈП “Златибор” Чајетина, увелико припремала. Подржани од стране Шведске владе, Сталне конференције градова и општина, надлежног министарства, сада могу да кажем да је почетак реализације овог важног корака у очувању животне средине дошао. Циљ нам је да раздвајањем отпада на месту настанка на суви и мокри, повећамо количине сувог отпада и на тај начин смањимо количине које завршавају на депонији – изјавила је Марија Јеремић, помоћник председника општине Чајетина, на свечаности поводом почетка пројекта „Одвајамо“.
Пројекат „Одвајамо“ покренуло је Министарство заштите животне средине Републике Србије уз подршку ЕУ и Краљевине Шведске и он се спроводи у четири региона за управљање отпадом, који обухватају укупно 17 градова и општина у Србији, међу којима је и Општина Чајетина – као део региона Дубоко.
Кроз овај пројекат Општини Чајетина донирана је комунална опрема у виду 5.936 плавих канти запремине 240 литара за сакупљање рециклабилног тока отпада, 40 жутих контејнера запремине 1,1 м3 намењених за сакупљање стакла, ауто-смећара капацитета 16 м3, као и помоћ у спровођењу кампање информисања грађана о примарној селекцији отпада.
Антоан Авињон, програмски менаџер за заштиту животне средине Канцеларије ЕУ у Србији, изјавио је да након три године од почетних активности по овом пројекту становници општине Чајетина добијају могућност да на месту настанка отпада одвајају онај који ће локално комунално предузеће прикупити и понудити на тржишту секундарних сировина од чега ће локална самоуправа још и зарадити. „Општина Чајетина је један од пионира у Србији управљања отпадом када су се 2011. године прикључили оснивачима Регионалне санитарне депоније Дубоко. И, ево, након 11 година, поново сте у прилици да будете пионири у раздвајању отпада у Србији“ закључио је Авињон.
Државна секретарка Министарства заштите животне средине Ивана Хаџи Стошић је навела податак да у општинама у којима се спроводи овај пројекат годишње се генерише око 215 тона отпада, и циљ овог пројекта је да се у наредне две године рециклира 30 тона отпада са депонија. „Министарство заштите животне средине и Влада Републике Србије су усвојили два кључна документа у овој области – План управљање отпадом за период од 10 година и Акциони план за период 2022-2024 године, и, наравно, министарство и Влада Србије ће наставити да подржавају општину Чајетина и све остале општине у зеленим пројектима“ додала је Хаџи Стошић.
Главни носилац пројекта одвајања отпада на територији општине Чајетина је КЈП „Златибор“ Чајетина и руководилац комуналне службе Вера Благојевић је најавила да ће до средине августа првих 107 домаћинстава добити нове канте за одвајање отпада. Такође је навела да се са почетком реализације овог пројекта на територији општине Чајетина престаје са коришћењем контејнера на јавним површинама.
(Видео: recmedia.rs)