Победници такмичења у омладинском предузетништву

Јуче је у сали Библиотеке “Љубиша Р. Ђенић” одржано локално такмичење ученика средње школе из Чајетине у изради бизнис планова и вештинама њиховог презентовања, у оквиру пројекта националног предузетничког такмичења средњошколаца Србије. Пројекат је покренула Висока школа за пословну економију и предузетништво , уз финансијску подршку Развојне агенције Србије и Пословне заједнице организоване у оквиру ПКС.

 Пројекат је покренут пре нешто мање од осам месеци и у овом кратком периоду успостављена је сарадњу са 17 локалних самоуправа у Србији, са више од 50 средњих школа, а радионицама о “Изради бизнис плана” и “Вештини презентовања” обухваћено је преко 2,000 средњошколаца, док је преко 500 њих анимирано и мотивисано да се укључи у Пројекат и да учествује у градским/општинским такмичењима.

Зорана Никитовић, доцент Високе школе за пословну економију и предузетништво, објашњава:

„Овде смо да бисмо изабрали представника општине Чајетина, који ће се 15. априла такмичити на националном такмичењу у Београду. Иначе, овом такмичењу претходиле су две радионице; једна радионица била је везана за израду Плана, друга радионица – вештине презентовања. То ће уједно бити и компоненте које ће оцењивати жири.“

Још од 2009. године када је као обавезан уведен предмет предузетништво  у школе, већином у завршним разредима, ученици имају задатак да осмисле пословне идеје, ураде бизнис планове и да их презентују. Професорка Софија Павловић Луковић се трудила да своје ученике додатно мотивише укључивањем у разна такмичења.

„Имамо четири предузећа: три предузећа су матуранти који слушају предмет предузетништво, а једно предузеће су ученици прве године који су од старта кренулу у целу ту причу да би до четврте године стварно били професионалци и  да би умели да направе добре бизнис планове и да науче вештине презентовања.“

Пред само такмичење замолили смо представнике два предузећа да нам објасне своје идеје.

Јелена Марјановић, ученица 4.разред средње УТ школе, каже:

„Наша пословна идеја се базира на сетификату који се зове ГРИН ЛАЈТ. Он је намењен хотелима, новим и постојећим. То је нешто слично ГРИН ХИЛ, већ постојећем сертификату , али мало измењеном. Значи, измењујемо хотелско пословање на боље. Дижемо еколошку свест и снижавамо фиксне трошкове предузећа. “  

Михаило Павловић, такође ученик 4. разреда ове школе, образлаже идеју свог тима:

„Предузеће „ХОМ МЕЈД“ има у плану да отвори ресторан у Стопића пећини. Разлог због кога смо ми инсистирали да отворимо тај ресторан јесте што то нема нигде, само има један ресторан у Италији.“ 

Циљ је, каже Михило, да се туристи дуже задрже у самој пећини, да пробају традиционална јела и пића, а онда наставе обилазак нашег краја. Оваква врста такмичења су, по његовом мишљењу, све популарнија  јер омогућавају да се ученици срећу и размењују  неке своје пословне идеје и стичу нове вештине.

Жири у саставу : Мирјана Вирић, сарадник у осигурању у „Сава осигурање“; Рајко Пелверовић, власник фирме „Есентико Боки“ и Арсен Ђурић, представник општине Чајетине прогласио је да победником тим “ЕКОБИН”  који су представљале ученице Ружа Чепић, Драгана Обрадовић и Весна Петковић. Тим под називом „ХОМ МЕЈД“ је освојио друго место, а треће је било предузеће “ГРИН ЛАЈТ“.

www.zlatiborpress.rs