Радионица „Различитости нас уједињују“
УГ „Златиборски круг“ из Чајетине реализује пројекат под називом „Различитости нас уједињују“. Прва активност у оквиру Пројекта била је приступање мрежи која окупља различите организације из Србије које се баве потребама и правима младих људи у нашој земљи. Партнер на Пројекту је ЕРАЗМО студентска мрежа из Србије, а реализује га Европски покрет у Србији уз финансијску подршку Европске уније.
УГ „Златиборски круг“ из Чајетине је овога викенда реализовало радионицу у оквиру пројекта „Различитости нас уједињују“ која је подразумевала размену средњошколаца Седме београдске гимназије и Угоститељско туристичке школе из Чајетине. Циљ Пројекта је дружење уз разговор о превазилажењу стереотипа, предрасуда, прихватању различитости, и свега што би требало да одагна могућности за дискриминацију у друштву, односно онога што јача и негује толеранцију.
„Ученици су се веома лепо повезали. Сложили су се да, без обзира на то што живе у различитим срединама од којих Београд на неки начин изгледа мало урбаније од Златибора, и Златибор као једна средина која негује одређену традицију, ипак имају доста заједничких особина и карактеристика, свега онога што младе повезује тако да назив Пројекта оправдава ову активност јер заправо и јесмо повезани у различитостима. Оно што је битно рећи јесте то да „Златиборски круг“ и иначе негује такав став којим покушава да младима из ове средине као и младима са којима се путем различитих пројекат сусрећу, омогући да у својим различитостима буду аутентични и да уче о томе да је данашње друштво, без обзира на све оно што нас чини различитим, ипак толерантно друштво“, рекла је Јагода Јеремић из УГ „Златиборски круг“.
План размене састоји се у томе да су ученици средње УТ школе из Чајетине и Седме београдске гимназије са својим професоркама обишли занимљиве локалитете на Златибору и околини, док су другог дана одржане различите радионице где су учесници интерактивно једни-другима пренели своја знања и импресије о овом месту. Једна од тема је била интеркултуралност.
Професорка Јелена Марић из УТШ Чајетина каже да на радионици учествују четири ученика и оно што је најзанимљивије, сви су из различитих средина: Филип који је из Републике Српске, Богдан је из Нове Вароши, Катарина је из Чајетине и Анђела из Ужица. Анђела је иначе дете из мешовитог брака; мајка је Рускиња, отац Црногорац.
„Само када погледамо ове њихове различитости, већ видимо интеркултуралност.“
Упознајући културу и обичаје једног места, боље су могућности за међусобним разумевањем, а самим тим и за толерантношћу, што и јесте основни циљ радионице, кажу организатори.
„Разлике и нису толико велике и ако у различитим крајевима можда имају различите обичаје, али начин комуникације између њих је доста сличан: Свему томе доприноси друштво у коме данас живимо, доста смо више повезани него пре,“ истакао је Олег Слатина, представник ЕРАЗМУС студентске мреже Србије.
О самом дружењу у ова три дана , учесници радионица су изразили позитивно мишљење.
Мирјана Ранковић Луковић