Рециклажно двориште на Златибору – за одрживо управљање отпадом

Потписивањем уговора о финансирању између општине Чајетина и Министарства пољопривреде крајем марта ове године, озваничен је почетак реализације изградње рециклажног дворишта на Златибору, једног од кључних еколошких пројеката који имају велики значај за Републику Србију. 

Пројекат је круна дугогодишњег заједничког рада Комуналног јавног предузећа "Златибор" и општине Чајетина на адекватном управљању отпадом, и једна од веома важних еколошких мера у оквиру Локалног плана, као и још један корак на путу ка циљу да општина Чајетина буде прва еколошка општина у Србији. 

”Данас у општини нема дивљих депонија, изграђено је постројење за прераду отпадних вода, уведена је примарна селекција отпада, а већ до јуна следеће године у рад ће бити пуштено и рециклажно двориште. Припремни радови и сва пројектна документација су већ урађени, а ускоро ће се почети и са радовима на изградњи. Биће изграђен објекат површине 20.380 квадратних метара, који ће обухватити низ пратећих садржаја, и пројектован је са капацитетом за наредних 20 година”, рекао је за ”Златиборске вести” Милан Стаматовић, председник општине Чајетина. 

Комплетан пројекат је део шире сарадње са партнерима из Шведске, одакле је овај концепт преузет тако да испуњава све европске стандарде у домену еколошког управљања отпадом. Циљ пројекта је трајно решавање проблема одлагања комуналног, као и других врста отпада који настају у домаћинствима и привреди.

У оквиру комплекса биће изграђена инфраструктура која ће омогућити грађанима да у уређеним контејнерима одлажу чак 13 различитих токова отпада, међу којима су најзначајнији: електронски отпад, гуме, отпадно дрво, отпад од грађења и рушења из домаћинства, отпадни намештај и други кабасти отпад, разне врсте пластике, опасан отпад из домаћинства (батерије, сијалице), отпадна уља и други. Сав сакупљени отпад ће се на рециклажном дворишту сортирати по категоријама и предавати овлашћеним оператерима ради даљег третмана - рециклаже.

”Важно је нагласити да ово није простор за депоновање отпада, већ рециклажно двориште чији је основни циљ подстицање поновне употребе и рециклирања, чиме се смањује количина отпада који завршава на депонији, објашњава Стаматовић. ”Комплекс ће се састојати из две целине: један део биће намењен за претовар комуналног отпада, док ће други део бити отворен за све грађане који ће моћи да одлажу разне врсте отпада. Уз овакав концепт, двориште ће пружити максималну доступност и функционалност за све кориснике – како за грађане, тако и за пословне субјекте.”

Један од иновативних аспеката овог пројекта је да ће рециклажно двориште функционисати као центар за поновну употребу, који ће подржавати концепт циркуларне економије. Поред класичног одлагања отпада, биће организовано сакупљање старог намештаја, текстила и играчака, који ће, уз мање поправке и корекције, моћи да се поново користе. Овај приступ има за циљ да одбацивање употребљених предмета не буде само питање одлагања, већ и њихове поновне употребе, чиме се подстиче свест о важности рециклажне економије и смањењу отпада.

Поред главних саобраћајница које омогућавају кључну комуникацију, на терену ће се налазити и више помоћних објеката, међу којима су портирница, магацин и посебно осмишљене зоне за кабасти, грађевински, зелени и електронски отпад. За грађане је предвиђена и наткривена навозна рампа која ће омогућити сигурно и одговорно одлагање отпада у свим временским условима.

Један од најзначајнијих елемената овог пројекта је едукативна учионица, намењена едукацији најмлађих и свих заинтересованих грађана о важности рециклаже и одговорног управљања отпадом. Овај простор ће играти кључну улогу у подизању свести о еколошким питањима и унапређењу пракси селекције отпада. Поред тога, комплекс ће бити отворен за стручне посете и презентације, чиме ће се додатно промовисати и унапредити еколошке праксе у Србији.

”Изградња рециклажног дворишта на Златибору има национални значај, јер подржава стратегије одрживог развоја и управљања отпадом на нивоу државе. Потврду за то су дали Министарство за заштиту животне средине и Министарство привреде. Овај пројекат ће допринети реализацији националних циљева у области рециклирања и смањења отпада, што је од кључног значаја за побољшање еколошке слике Србије. Такође, изградња овог центра подстиче развој циркуларне економије и може послужити као пример добре праксе за друге регије у земљи”, рекао је Стаматовић.

Шта је најважније да знате?

•    Ово није простор за депоновање отпада, већ рециклажно двориште чији је основни циљ подстицање поновне употребе и рециклирања, чиме се смањује количина отпада који завршава на депонији.

•    Један од иновативних аспеката овог пројекта је да ће рециклажно двориште функционисати као центар за поновну употребу, који ће подржавати концепт циркуларне економије.

•    Овај приступ има за циљ да одбацивање употребљених предмета не буде само питање одлагања, већ и њихове поновне употребе, чиме се подстиче свест о важности рециклажне економије и смањењу отпада.