Сеоске жене – снага заједнице
Женски центар Ужице и Феномена из Краљева у сарадњи са Златиборским кругом из Чајетине и Саветом за родну равноправност општине Чајетина организовали су догађај посвећен сеоским женама и њиховом организовању на територији општине Чајетина. Радионица је реализована кроз пројекат „Сеоске жене Златиборског, Моравичког и Рашког округа су снага заједнице“, намењен сеоским женама за подршку у започињању или развијању започетих предузетничких иницијатива у области пољопривреде и подршку женама у едукацији о значају удруживања сеоских жена и заједничког деловања у заједници.
Скуп који је реализован кроз пројекат „Сеоске жене Златиборског, Моравичког и Рашког округа су снага заједнице“, отворила је председница Савета за родну равноправност општине Чајетина, Бојана Божанић. Она је том приликом истакла да је удруживање сеоских жена веома значајно, те да ће Савет за родну равноправност и у наредном периоду пружати подршку у започињању и развијању започетих предузетничких иницијатива.
„Сваке године у план Савета стављамо активности које се односе на унапређење положаја сеоских жена. Сматрамо да је удруживање веома значајно и мислим да много тога можемо да постигнемо у смислу економског оснаживања жена. Ми смо ту да вам помогнемо, у смислу финансија кроз бизнис планове и друге активности, како би помогли унапређењу предузетничког духа жена у сеоским срединама“, каже Божанићева.
Председница Управног одбора Женског центра Ужице Радмила Гујаничић истиче да удружене жене представљају снагу заједнице, зато што имају доста потенцијала који нису довољно видљиви и препознати, и додаје:
„Пре овог састајања имали смо обуку за жене у агробизнису, којој су присуствовале жене из Рашког, Моравичког и Златиборског округа. 24 жене су се такмичиле са својим бизнис плановима. Две су биле са подручја Чајетине. Ирена Мишовић је добила подгрант као подстицај за њену производњу сира. Надамо се да ћемо успети да нађемо додатна средства да подржимо и друге жене које су учествовале јер су сви бизнис планови били изузетно квалитетни, тако да нас то мотивише да тражимо додатна средства да би и те жене подржали“.
За Ирену Мишовић из села Рудине, која се од пре око годину дана бави производњом пуномасног тврдог сира са дугим периодом зрења, најпре едукација, а затим и добијена средства много значе:
„Учили смо израду бизнис планова. Мој план је прошао даље тако да смо од Женског центра Ужице и Феномена из Краљева добили опрему у вредности од 60 000 динара. То нама много значи у наставку и проширењу производње“.
Један од примера добре праксе је Удружење жена „Сачувајмо село“ из Прибоја које је формирано 2012. године, а које данас послује веома успешно.
„Ишли смо ситним корацима, а сада смо направили једну озбиљну причу. Оснажили смо 17 жена поделом пластеника и опреме за прераду. Управо реализујемо нови пројекат, а то је обука жена за рад на компјутерима, тако да ћемо постићи бољу видљивост и послова на селу и жена које их обављају. Када то урадимо и када жене буду задовољне постигнутим и оним што раде, онда смо завршили велики посао“, каже Малина Станојевић, председница Удружења „Сачувајмо село“ из Прибоја.
Организатори скупа позивају жене да учесвују на различитим конкурсима код Министарства, Делта фондације, Телекома… Сматрају да су жене Чајетине врло иницијативне и креативне те да ће удруживањем остварити бројне бенефите.