Трговина људима - Опасност и последице
Поводом Европског дана борбе против трговине људима који се обележава 18. oктобра, Јавно предузеће „Културно спортски центар Чајетина“ је организовао предавање чији је циљ скретање пажње јавности на опасности и последице трговине људима. На скупу су говорили инспектори у Одсеку за странце Полицијске управе Ужице, Милица Лазаревић и Бранко Мисаиловић.
Трговина људима је глобални феномен који погађа све земље. Она подразумева продају и куповину, тј. држање неке особе у циљу њене експлоатације, као и све друге радње које могу бити део тог процеса (нпр. превоз, скривање, чување и слично).
До експлоатације увек долази и експлоатација се увек одржава употребом силе, претње, преваром, злоупотребом овлашћења или злоупотребом тешког положаја, отмицом или на неки други начин. Циљ трговине људима је остваривање зараде (или неке друге користи) кроз експлоатацију, било да се ради о сексуалној експлоатацији, принудном раду, принудном просјачењу, принуди на вршење кривичних дела, илегалном усвојењу, принудним браковима, трговини органима или неком другом облику. Жртва трговине људима може да буде свако – и мушкарци и жене, и дечаци и девојчице, независно од свог порекла, година, националне припадности, образовања, социјалног статуса или неке друге особине. И трговац људима може бити свако, а врло често су то особе од поверења, сродници, чак и чланови уже породице, као и људи које жртва познаје дужи временски период.
Начин и врбовања се разликују, креативни су и променљиви, али оно што је свима заједничко је обећање доброг посла, бољег живота и испуњења снова. Често људи улазе у ланац трговине људима док траже посао, понуде за чување деце и учење језика у иностранству или за бављење манекенством, туристичке аранжмане или понуде за наставак школовања. За врбовање се све чешће користи и интернет.
Према истраживањима групе експерата Савета Европе за борбу против трговине људима, у Србији су најчешће жртве трговином људима жене (43%) и деца (42%).
Конвенција о борби против овог криминалног дела усвојена је на Министарском одбору Савета Европе 2005. Године, а Србија је почела њену примену 2009. Прве године званично је откривено 107 случајева, 2010. – 61, 2011. -76 и 2012. – 79 случајева.
У Кривичном законику Републике Србије трговина људима је санкционисана у групи кривичних дела против човечности и других добара заштићених међународним правом.
КРИВИЧНИ ЗАКОНИК
(“Службени гласник РС” бр. 85/2005, 88/2005, 107/2005, 72/2009 и 111/2009)
Трговина људима
Члан 388.
(1) Ко силом или претњом, довођењем у заблуду или одржавањем у заблуди, злоупотребом овлашћења, поверења, односа зависности, тешких прилика другог, задржавањем личних исправа или давањем или примањем новца или друге користи, врбује, превози, пребацује, предаје, продаје, купује, посредује у продаји, сакрива или држи друго лице, а у циљу експлоатације његовог рада, принудног рада, вршења кривичних дела, проституције или друге врсте сексуалне експлоатације, просјачења, употребе у порнографске сврхе, успостављања ропског или њему сличног односа, ради одузимања органа или дела тела или ради коришћења у оружаним сукобима, казниће се затвором од три до дванаест.
(2) За дело из става 1. овог члана учињено према малолетном лицу учинилац ће се казнити казном прописаном за то дело и кад није употребио силу, претњу или неки други од наведених начина извршења.
(3) Ако је дело из става 1. овог члана учињено према малолетном лицу, учинилац ће се казнити затвором најмање пет година.
(4) Ако је услед дела из ст. 1. и 3. овог члана наступила тешка телесна повреда неког лица, учинилац ће се казнити затвором од пет до петнаест година.
(5) Ако је услед дела из ст. 1. и 3. овог члана наступила смрт једног или више лица, учинилац ће се казнити затвором најмање десет година.
(6) Ко се бави вршењем кривичног дела из ст. 1. до 3. овог члана или је дело извршено од стране групе, казниће се затвором најмање пет година.
(7) Ако је дело из ст. 1. до 3. овог члана извршено од стране организоване криминалне групе, учинилац ће се казнити затвором најмање десет година.
(8) Ко зна или је могао знати да је лице жртва трговине људима, па искористи њен положај или другоме омогући искоришћавање њеног положаја ради експлоатације предвиђене ставом 1. овог члана, казниће се затвором од шест месеци до пет година.
(9) Ако је дело из става 8. овог члана учињено према лицу за које је учинилац знао или је могао знати да је малолетно, учинилац ће се казнити казном затвора од једне до осам година.
(10) Пристанак лица на експлоатацију или на успостављање ропског или њему сличног односа из става 1. овог члана не утиче на постојање кривичног дела из ст. 1, 2. и 6. овог члана.
Извор:www.zlatiborpress.rs