У Доброселици откривен споменик ратницима
Свечано је на Велику Госпојину било у Доброселици, где је у центру села код сеоског дома и цркве старе два века откривен споменик ратницима страдалим у ослободилачким ратовима Србије од 1912. до 1918. године. На њему је укупно 79 имена доброселичких ратника из фамилија Марјановића, Пучијашевића, Јечменица, Дучића и других.
У присуству народа овог краја и гостију спомен-обележје су заједно открили Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, и представник потомака доброселичких ратника Миланко Јовановић, власник предузећа ''Диви''. Освећење овог великог и лепог споменика, чији је аутор Бранко Игњатовић, обавили су свештеници ужичке цркве. Као значајном дародавцу овом приликом је Миланку Јовановићу додељена захвалница Епархије жичке Српске православне цркве.
– И имена мојих дедова су на овом споменику, наше претке не заборављамо. Али нећемо стати на овој акцији. Настојаћемо да направимо и једну спомен-плочу за оне који су страдали у Другом светском рату. Овај организациони одбор треба да настави да ради, своју енергију да употреби како би се ово место развијало – рекао је Јовановић.
Нови споменик у Доброселици, откривен на Велику Госпојину када се овде од давнина одржавао сеоски вашар, подигнут је заједничким средствима многих приложника: потомака ратника који су не само из Доброселице него и из Београда, Ужица и других места Србије, па и изван ње. Свако је према својим могућностима помогао да се сећање на ратнике заувек сачува.
Акцију за прикупљање средстава заједно су водили организациони одбор, месна заједница, црква, потомци. Јереј Јован Стојковић, парох доброселички, захваљивао се приложницима присутним на свечаности: – У Доброселици има око 100 кућа и из сваке је приложено за споменик. Дародавци су били и људи са стране пореклом из овог села, имамо четири велика приватника који су значајно помогли. Овде има и викендица, па су и туристи учествовали у акцији. Хвала свима – рекао је овај свештеник.
У име организационог одбора за подизање споменика говорио је Радиша Марјановић. Подсетио је да на чесми у центру села већ стоји спомен-плоча изгинулим ратницима, а њихова имена била су уписана у спомен-књизи која је у цркви. Сада та имена излазе из књиге на светло дана и постају видљива. – Потомци нису жалили лична средства, остварили смо намеру да наши преци не буду заборављени. Хвала и ужичком Народном музеју и Историјском архиву који су нам помогли. Настојаћемо да Доброселица поново буде што је била, а она је још пре Другог светског рата имала телефон, јаку задругу, своју штедионицу и друго – истакао је Радиша Марјановић.