Удружење РВР 1990. - "Достојанство сећања на ослободилачке ратове" 

У организацији Удружења ратних ветерана ратова 1990. општине Чајетина јуче је у Дому културе одржан Округли сто на тему Достојанство сећања на ослободилачке ратове. 
 
Округли сто на тему „Достојанство сећања на ослободилачке ратове“ одржан је у  организацији Удружења ратних ветерана ратова од 1990. општине Чајетина, као део пројекта који је подржло Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

"То је била наша идеја, наш пројекат, који су они подржали. Већ смо имали претходне припреме за овај округли сто. У плану је још један округли сто,  пројекат ће трајати шест месеци,  а у оквиру њега имаћемо и посете породицама наших погинулих и рањених бораца, ратних ветерана као и активности у складу са традицијом сећања на НОР. Имамо одличну сарадњу са удружењима у Златиборском округу, са Ваљевом и другим удружењима из Србије. Узајамно се посећујемо и трудимо се да рад нашег удружења  буде још бољи." рекао је Александар Лазовић, председник Удружења.

На тему „Достојанство сећања на ослободилачке ратове“ кроз подсећања на 1. и 2. светски рат, српску борбу и губитке, говорио је историчар, виши кустос Народног музеја Ужице, Горан Новаковић. 

"Сви они који су положили животе у тим ратовима - они су их положили за своју родбину, браћу и сестре и за нас данас, који овде стојимо, и ми би требало да поштујемо њихову жртву, да тако допринесемо клективном сећању и свести о српској вишевековној борби, " каже Новаковић.

Некада се много више пажње придавало предањима о народноослободилачким ратовима и тековинама борбе за ослобођење. Осврћући се на свој рад у школи , Новаковић каже да је градиво из историје које се тиче ратова вођених за ослобођење Србије и бивше СФР Југославије, сведено на минимум.

"Ако ми данас не радимо на едукацији млађих нараштаја, временом , за неких 20 - 30 година, сигурно ће све оно што су генерације тих људи урадиле почети да пада у заборав. Овај данашњи округли сто је само један вид у едукацији млађих нараштаја, али и нас старијих, да се подсетимо свега што су наши преци учинили за слободу. Удружења која данас постоје, попут ратних ветерана, СУБНОР-а и других, дају добар пример како се негује и чува сећање на ратове који су за нама. Такође, могу да кажем и испред установе Народни музеј Ужице у којој радим, веома се трудимо да сачувамо од заборава све оно што је учињено првенствено у 1. и 2. светском рату, " нагласио је Новаковић.

Округлом столу присуствовали су, поред Удружења ратних ветерана ратова од 1990. општине Чајетина , СУБНОР-а из Ужица, Удружења ратних ветерана ратова од 1990. Ужице, Удружење ратних ветерана Севојно, Удружење војних пензионер Ужице, и ученици 7. разреда ОШ „Димитрије Туцовић“ из Чајетине.