Унапређење развоја млекарства у општини Чајетина уз подршку Европске уније
У библиотеци „Љубиша Р. Дјенић“ у Чајетини одржана је прес конференција на тему реализације пројекта „Златиборско-Комски пашњаци“. Циљ конференције био је да ближе упозна јавност са овим пројектом који се реализује у оквиру пројекта прекограничне сарадње Србија - Црна Гора, кроз сарадњу општина Чајетина и Андријевица. Пројекат финансира Европска унија.
Развој пољопривреде у чајетинској општини је на другом месту по важности. Од прерадјивачких капацитета у области пољопривредне производње најзаступљенија је прерада меса и млека. Доскорашњи проблем чајетинских фармера био је непостојање независне лабараторије за контролу млека. Пројектом „Златиборско-Комски пашњаци“ овај проблем биће решен. Консултант на овом пројекту, Драган Милосављевић, рекао је да општи циљ Пројекта представља стимулисање економских активности у руралним областима пограничних региона, и што је најважније – доприноси повезивању људи, заједница и размену идеја и знања у пограничним регионима. Специфични циљ био би побољшање продуктивности и конкурентности руралних ресурса у области производње квалитетног и здравог млека.
Пројекат подразумева изградњу лабараторије за испитивање микробиолошке исправности млека, уз организовање обука и едукација фармера у циљу унапредјења млекарства у општинама Чајетина и Андријевица. О овој теми говорила је Марија Вукашиновић испред Ветеринарског специјалистичког института Краљево. Стручњаци овог института извршиће анализу 30 узорака млека у септембру 2011. и мају 2012. године, на основу чега ће бити могуће пројектовање успешности спроведеног пројекта по његовом завршетку. Након анализе ових узорака биће предложене мере и средства за побољшање постојећег стања.
Кроз пројекат је набављена опрема за лабораторију, као и намештај и рачунарска опрема неоходна за рад 2 запослена. Просторије лабораторије биће смештене у Кривој Реци, у зони сточне пијаце.
Партнери на пројекту су Удружење узгајивача говеда сименталске расе „Златиборски сименталац“ (СРБ), Фармерска група Андријевица (МНЕ)
Сарадник на пројекту је Виша пољопривредна школа Грм – Ново Место (Словенија)
Трајање пројекта је 18 месеци
Вредност пројекта је 235.110,79 ЕУР
Вредност гранта: 196.940,73 ЕУР (110.990,00 ЕУР (СРБ), 85.950,73 ЕУР (МНЕ))
Састанци Пројектног тима одржавају се два пута месечно и на њима се врши анализа обављених активности и планирање предстојећих. До сада је извршено успостављање сарадње са Институтом у Краљеву, започета је адаптација објекта за потребе микробиолошке лабараторије у којој ће бити обављане контроле квалитета и исправности млека у складу са европским стандардима и законима Републике Сбије, а отворен је и веб сајт на којем се константно презентују актуелности везане за Пројекат (www.ekoagrar.org). У наредном периоду планирано је и одржавање 3 прес конференције.