Угоститељско-туристичка школа, печат развоја златиборског туризма
Угоститељско-туристичка школа у Чајетини обележила је свој јубилеј, 40 година рада и постојања. Ова школа преко две деценије уписује ученике у подручју рада: трговина, угоститељство и туризам, остављајући тако свој печат у развоју златиборског туризма.
У 40 година рада средње Угоститељско-туристичке школе стало је пуно тога. У школи је радило 276 радника, кроз њене клупе прошло је 13 204 ученика у 501-ном одељењу. Од свог отварања, 1977.године , уписивала је ученике у разноврсна подручја рада, занимања и струка: дрвопрерађивачка, економско-комерцијална, машинска струка, трговину, угоститељство, туризам, економију, право и администрацију. Последњих 27 година окренула се оним занимањима која су потребнија златиборском крају: туризму и угоститељству.
“40 година постојања, 40 година опстанка, 40 година рада са децом и 40 изведених генерација. То је један огроман број ученика који су овде учили и који су одавде изашли, и то је оно са чим се ова школа највише поноси. Највише се поносимо са ученицима који су сада тренутно у школи и који су завршили школу, и који се налазе свуда у свету. Наравно, они се налазе и овде у нашем крају, у нашој општини. Они представљају главну окосницу и главни стуб туристичке привреде Златибора, Златиборског округа, па и шире. То је највећи понос. Такође, највећи понос је и један сјајан колектив“, рекла је Вишња Смиљанић, директорка Школе.
Школа је на почетку имала статус издвојеног одељења ужичког Образовног центра „Радоје Марић“а уписивала је ђаке у тзв. заједничку основу. У почетку је користила просторије основне школе у Чајетини. Тих дана се са носталгијом и поносом сећа један од првих њених професора.
Стицај околности је хтео да почнем свој педагошки радни век овде у Чајетини. То је било септембра месеца 1977. године. Основна школа нам је уступила простор. Ми смо имали четири одељења. 1978. то је већ била школа са десет оделења и са пуним фондом часова. Предавао сам и у Београду, на разним факултетима и у другим земљама (Кувајту, Алжиру, Португалу…), али ово што сам доживео овде; ту жељу за знањем, бистрину те деце, простодушност и срдачност тог света, ви се осећате усхићено“, истиче Петар Ђукић, проф. Технолошко-металуршког факултета.
У складу са осавремењивањем наставе, школа учествује на више пројеката, уводи огледна одељења што је сврстава у 7 најбољих школа у Србији у свом подручју рада, а резултатима које ученици остварују на републичким такмичењима и запаженим манифестацијама потврђује свој углед. Пошто се дужи низ година у средњу Угоститељско-туристичку школу уписују ученици из других општина и градова, а са жељом да им се обезбеде бољи услови за похађање наставе, у плану надлежних ове школе је отварање интерната. У овој идеји ће их, како се надају, подржати локална самоуправа која је и до сада има слуха за све пројекте који су побољшавали квалитет рада школе.