Општина Чајетина - Саопштење: КАДА ИЗГРАЂЕНИ ПУТЕВИ ПОСТАНУ ИЗВОР ПРОБЛЕМА
Путеви су многима недосањани сан, а појединима повод за тужбу и додатну зараду
Општина Чајетина позната по несебичним улагањима у путну инфраструктуру, на којој јој завиде многе општине, суочава се са новим изазовима. Различито тумачење тзв. фактичке експропријације, отворило је путеве појединим адвокатским канцеларијама ка сигурним зарадама, а све на терет локалних самоуправа.
Фактичка експропријација није формално дефинисана Законом о експропријацији, већ је резултат судске праксе која дозвољава грађанима да потражују накнаду за, како се тумачи, „ограничење права на имовину.“ У многим случајевима, ови захтеви се односе на путеве који су изграђени пре више од једне или две деценије, често на захтев самих мештана. Парадоксално, неки од истих грађана који су користили инфраструктуру или увећали вредност својих некретнина сада потражују новчану компензацију, чиме се беспотребно оптерећује буџет општине.
Овај проблем није изолован случај – тужбе за фактичку експропријацију постају све учесталије у Србији. У неким општинама на југу земље, последице ових спорова довеле су до блокаде буџета и парализе рада локалних самоуправа. Разлози за ове ситуације често леже у правним празнинама, али и интересима појединих адвокатских канцеларија, које на овај начин имају значајне и сигурне финансијске накнаде плаћене новцем грађана.
Изазови и последице за буџет
Судски поступци за фактичку експропријацију постали су значајан финансијски терет за општину. Поред иницијалних трошкова изградње путева, који су често обухватали сложене радове у тешко приступачним руралним срединама, Општина Чајетина сада се суочава и са додатним трошковима судских такси, адвокатских услуга и накнада за земљиште.
„Изградњом ових путева настојали смо да унапредимо услове живота и омогућимо равномерни развој свих делова општине, посебно села која су дуго била запостављена. Нажалост, овакви поступци не само да угрожавају буџет већ и бацају сенку на напоре општине да ради у интересу грађана,“ истичу представници општине.
Шири контекст
„Већина грађана је досадашњи рад општинског руководства награђивала на изборима као успешне резултате, особито на изградњи путне мреже у свим насељеним местима. Међутим, има неко време откако поједини власници земљишта преко којих је планиран, изграђен или проширен постојећи пут, наступају несавесно према својој општини. Ово чине на тај начин што, чим се пут уцрта у плански документ, изгради или прошири, они подлегну наговору, најчешће једне адвокатске канцеларије у Чајетини, после чега тужбама потражују накнаде баснословних штета и трошкова. Под притиском таквих наговарања од појединих адвоката, они постају заслепљени новцем који очекују од досуђених штета, иако су раније молили локалну власт да планом предвиди путеве, изгради нове или постојеће прошири, саглашавајући се написмено за такве радове.
А онда код појединих власника који су све ово захтевали, настане вратоломни обрт. Као да нису више они који су молили за изградњу пута, под утицајем поменутог наговарања, сада поричу и са измишљањима подносе тужбе против чајетинске општине. Заборављајући да им је земљиште добило вишеструко већу вредност изградњом пута или планирањем да се изгради. У покренутим парницама тврде „да их нико није питао“, те да им је општина самовољно изузела земљиште под путем, што није истинито. Да се тако радило, власници би нас спречили приликом саме израдње пута да машине приђу њиховим имањима, што се није десило никада, али је упитно зашто се то дешава након неколико година или деценија коришћења и уживања у тим и таквим путевима, који су им засигурно олакшавали услове живота. Шта наведе споменуте грађане да посегну за тужбом након толико година, ако то нису новац као мотив и охрабривање адвоката који се препоручује као „успешан у таквим споровима“?
Оваквим споровима, којима још доприноси неповољна судска пракса, општинском буџету се намећу непотребни финансијски губици. Тај терет умањује потенцијал општине да унапреди и олакша рад дечијих вртића, постојећих школа, објеката културе и да улаже у даљи развој и напредак читаве заједнице.
Суочени са наведеним односом појединаца и изазваним последицама, општински органи су решили да се поједини планирани путеви избришу из планских докумената, када се пружају преко приватних парцела и да се на појединим правцима уклоне асфалтирани делови путева, који су проширени заузимањем приватног земљишта. Тако је учињено скидањем асфалта и враћањем замљишта у првобитно стање за неколико путева у насељеном делу места Гајеви на Златибору. На исти начин ће се поступати за оне путне правце поводом којих су несавесни појединци тужили општину Чајетина, потраживањем штете у новцу, за наводно заузето земљиште „без питања“. Укидањем делова пута, неће бити омогућено ни зимско одржавање истих.
Општински органи разумеју да оваквим чином уклањања и укидања појединих делова пута, могу бити погођени други савесни грађани, али није било другог избора да се отклоне негативне последице поступака оних власника и адвоката којима је новац једина вредност и водиља. Друге вредности, такви за сада не желе да примете,“ истичу из општине.