Председник општине Чајетина и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре укрстили ставове о новом Закону о озакоњењу објеката
Министарка грађевинарства , саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михаиловић промовисала је данас на Златибору Закон о озакоњењу нелегално изграђених објеката, који је Скупштина Србије усвојила 27. новембра ове године.
„Циљ нам је да помогнемо локалним самоуправама да овај закон лакше спроведу зато су наши тимови кренули по Србији и зато сам ја данас на Златибору да грађанима појаснимо шта министарство ради“, рекла је Михаиловићка уз захвалност председнику општине на пријему.
„ Ми хоћемо да сви грађани добију папир за своје непокретности које су из објективних или неких других разлога градили на нелегалан начин. Овај закон не штити тајкуне и криминалце, нити то чиним ја, цео живот се борим против тога. Он ће сигурно омогућити да, од један и по милион нелегално изграђених објеката, 85% колико су породичне куће и станови буде озакоњено, односно да људи са објектима до 100 метара квадратних буду уписани у катастар. Ово питање нико није решио 20 година, ми ћемо га решити за годину дана“, рекла је министарка образлажући доношење Закона о озакоњењу.
Стаматовић:
Милан Стаматовић, председник општине Чајетина рекао је да је Зорана Михаиловић први минситар који је званично посетио општину Чајетина.
„Ми смо навели конкретне примере нелегално грађених објеката на Златибору у којима ће конкретно поједини инвеститори бити награђени ако овај закон буде усвојен, али у овом кратком разговору успели смо да нађемо решења у општинским одлукама где ћемо моћи оне који су градили за тржиште и комерцијалне објекте да опорезујемо и наплатимо за додатно оптерећење инфраструктуре, тако да ми овде нећемо дозволити да они који су градили објекте за тржиште буду овим законом награђени. Драго ми је да смо успели да разрешимо дилеме и мислим да је Златибор прво место које због обима градње заслужује примену овог закона који смо критиковали, и сигурно нећемо одустати од наших ставова, да они коју су градили више него што је прописано Планом генералне регулације не буду поштеђени. Драго ми је што смо добили сугестије по којима кроз наше општинске одлуке добијамо могућност да санкционишемо оне који нису поштено градили“, поручио је Стаматовић.
Он је додао да су поједини несавесни инвеститори искористили доношење овог закона да подигну спратност својих објеката те да нису успели то да спрече јер немају грађевинског инспектора. Према систематизацији општина Чајетина има једног инспектора, али и он је на боловању.
„Бићемо захвални министарству ако пошаље своје инспекторе да контролишу бесправну градњу, али ћемо сигурно искористити законску могућност да буду санкционисани и мораће да плате накнаду“, нагласио је Стаматовић.
ПК Златибор и гондола
Коментаришући решење по коме је министарство дало 2 213 х ПК Златибор,па одузело, министарка је рекла:
„Ништа није дато. Решења су поништена и води се кривични поступак против људи у министарству који су то урадили јер се испоставило да су неки од учесника били блиско везани са представницима ПК Златибор, да не улазимо у детаље саме пријаве, сада је то враћено на катастар првог степена од кога очекујем решење тог проблема . Знам да је једна део тог земљишта везан и за гондолу која треба да се гради и одмах да кажем да нико нема ништа против градње годноле, али ако се то ради у складу са законом, а то значи да најпре треба решити питање земљишта са ПК Златибор“.
На питање новинара због чега је нинистарство поднело пријаву против Председника општине Чајетина Милана Стаматовића, о оштећењу буџета за око 55 милиона евра Михаиловићка је рекла да она није ни судија, ни полиција, и да то није у домену њеног министарства. Она је додала да је то по службеној дужности требало да се уради и да је предато тужилаштву.
„Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре уложиће у 2016. години 10 милиона евра у путну инфраструктуру у овом округу зато што мислимо да је врло важно да прилази Златибору као туристичком центру буду много бољи и квалитетнији“, изјавила је министарка.
Ауто пут:
Биле су четири варијанте за трасу ауто пута Београд –Јужни Јадран, и није ова Влада донела одлуку куда ће он ићи само смо још једном извршили економску, еколошку и финансијску анализу кода треба да иде ауто пут чињенице говоре да је пола милијарде скупље, пролази корз Наицонални парк Тара и Природни резерват Увац и ми смо потврдили да иде преко Пештера, али ће се наћи начин да се и овај крај болеј повеже са другим деловима Србије.
На питање новинара упућено председнику општине Чајетина шта ће се догодити са инвеститорима који су искористили моменат до доношења Закона о озакоњењу и изградили више спратова него што је одобрено дозволом, председник је истакао да општина Чајетина са једним испектором, који је на боловању, није у могућности да то спречи. Стаматовић је истакао да ће општина Чајетина искористити законску могућност те да инвеститори који су градили без дозволе, неће моћи да избегну плаћање накнаде.
Уколико су поменути инвеститори градили у претходних 15 дана, сигурно је да неће моћи да буде озакоњено, додала је министарка.
Када је реч о броју поднетих захтева за легализацију на територији општине Чајетина, министарка је изнела податак, за период од 2003. године и то је 6010 захтева, на шта је председник чајетинске општине рекао да је број нелегалних објеката око 1200 , образложивши то тиме да су грађани како су доношени закони и по неколико пута подносили захтеве или су они поднети од стране свих власника станова у згради на једној парцели.
Одговарајући на питање шта ће се догодити уколико би Уставни суд прогласио закон неуставним, Зорана Михајловић нагласила је да закон важи од пре неколико дана и да се примењује , а да је његова алтернатива рушење 1,5 милиона нелегално изграђених објеката,као и да би људи који су нелегално градили добити кривичне пријаве и делом завршили у затвору.