Посета привредне делегације из Италије општини Чајетина
Неколико експерата из Италије који имају знање и вишегодишње искуство у развоју бренда шунке Сан Даниеле и сира Монтасио, бораве у радној посети Златиборском округу.
Поводом посете делегације из Италије у четвртак 3. децембра РРА Златибор у сарадњи са Златиборским Еко Аграром организовала је презентацију производње традиционалних производа нашег краја.
Долазак делегације из Италије, представља узвратну посету нашој Општини. Подсећања ради наши произвођачи сувомеснатих и млечних производа имали су прилику да се током студијске посете организоване почетком октобра, упознају са примерима добре праксе у брендирању локалних традиционалних производа и примени иновација у производњи шунке Сан Даниеле и сира Монтасио. Ови производи имају заштићено географско порекло и захваљујући врхунском квалитету и маркетингу веома су тражени,а захваљујући њиховој репутацији, мали град Сан Даниеле постао је познат широм света.
Током посете Чајетини од стране делегације из Италије, Бојана Божанић помоћница председника општине Чајетина, истакла је да нама недостаје размена у удруживању малих произвођача. Евидентан је помак, након посете наших произвођача Италији, очекују се и одређене новине на предстојећем Сајму сувомеснатих производа у Мачкату, што ће представљати резултат разговора у претходном периоду са сарадницима из Италије, објаснила је Божанићева.
Боравећи у Чајетини, Антонио Фeрajoли председник консултантске фирме која учествује у пројекту Смартино који се бави развојем географски карактеристичних производа за регију, финансиран од стране Европске уније у оквиру пројекта ИП Адријатико, говорио је о значају истог. Пројекат настоји да побољша иновативне системе одређених географских регија, односно целе Јадранске регије са 18 партнера, међу којима је и Србија. Суштина је да се направе модели рада, који би се примењивали на одређеним територијама. Када је реч о Златиборском округу, ради се на усавршавању квалитета златиборске пршуте и златиборског сира и кајмака, закључио је Ферајоли.
Међу делегацијом из Италије је и директор Агрофуд парка, као и представник Института за сертификацију квалитета њихове пршуте, који ће током посете Златиборском округу ближе дефинисати који су то кораци које ми треба да предузмемо, како би и наши производи достигли квалитет њихове пршуте.
Циљ пројекта је да се у сваком тренутку види порекло пршуте, односно производни поступак од кланице до готовог производа.
До краја године, обавеза је да се развије програм који ће дефинисати наредне кораке који се у будућем периоду морају поштовати.
Директор Агрофуд парка Сан Даниеле Микеле Малаго, нагласио је да наш крај има велике потенцијале, како у области туризма, тако и у области производње производа који представљају наш крај, те да су они високог квалитета. А посебно је истакао гостопримство наших људи. Као позитивно, Малаго је истакао и подршку малим пољопривредницима од стране локалне самоуправе, што ће умногоме допринети побољшању квалитета производа.