Ток радова на обнови чајетинског храма
Рад на замени крова цркве „СВ Архангела Гаврила“ у Чајетини приводи се крају, али тиме се не завршавају планирани радови. Ова црква која је стара 126 година није фрескописана и на радост парохијана, након кречења које ће уследити, намере су да се и то оствари. О тим плановима, данас смо разговарали са протојерејем Драгишом Ђуричићем, старешином храма у Чајетини.
„Ова 2016. година биће веома позитивно обележена у историји чајетинске цркве јер смо почели велику обнову овог храма“, каже протојереј Драгиша Ђуричић. Након покривке црквеног крова бакром у плану је и уређење црквеног дворишта које би требало да буде како лепо, тако и функционално. „Ми ћемо овде испред храма направити једну продавницу свећа, урадићемо и једну просторију за паљење свећа, јер када будемо осликали цркву више нећемо моћи да палимо свеће у храму да неби имали проблем око одржавања фресака“.
До сада је завршен главни део посла на прекривању цркве. Замењен је део дотрајале кровне конструкције, кров је подашчан, стављена је заштитна фолија и преко ње постављен бакар. Упоредо су кренули и унутрашњи радови. Првобитни план био је да се црква само окречи, али су слојеви креча превише испуцали па самим тим зидови не би били спремни за фрескописање које је у плану.
„Кад смо видели да морамо да ољуштимо зидове од претходног кречења и да га доведемо у равно стање, ми смо одлучи да прикупимо још средстава, ољуштимо зидове до малтера да би ставили подлогу која је на воденој бази и преко ње да ставимо лепак армиран са мрежицом, преко тога долази глетовање у две „руке“ па шмирглање и премазивање акрилом, јер ће осликавање цркве бити на акрилној бази“.
За све планиране радове треба доста времена и додатних средстава, али како каже протојереј чајетинског храма, оно што народ жели да уради – биће, уз Божју помоћ, и урађено. Велика је подршка у сваком смислу до сада стизала од локалне самоуправе, становника општине Чајетина, али и од радних организација- друштвених и приватних.
„Највише радује то што преко пет стотина људи, посетилаца овога храма, је уписано у књигу добровољних прилога и ја, као свештеник, веома сам поносан и желим да се захвалим свима онима који су узели учешће у обнови и помогли обнову храма“, истакао је отац Ђуричић.