О принципима циркуларне економије у ОШ у Мачкату
У основној школи “Миливоје Боровић” у Мачкату, крајем марта је реализовано предавање за учитеље и наставнике о принципима циркуларне економије, као део едукативног програма у оквиру пројекта Модел циркуларне економије у служби заштите животне средине у општини Чајетина, који реализује удружење Златиборски круг.
Предавање је одржала Весна Белчевић, ауторка уџбеника Ако штедиш више вредиш, први кораци финансијске писмености (Енцоо Боок, 2014), која је присутним наставницима представила примере добре праксе у имплементацији принципа циркуларне економије у образовању и у привреди, у свету и у Србији. Наглашена је важност едукације деце и младих о одрживом развоју и увођењу принципа циркуларне економије у све друштвене области, као и о негативним последицама линеарног економског концепта.
У свету је, углавном, доминантан линеарни економски модел, који подразумева праволинијско кретање ресурса, обрадом до готовог производа, његове употребе и одлагања (бацања), што илуструје суштину потрошачког друштва и свеприсутну комерцијализацију. Даљи развој друштва захтева прелазак на модел циркуларне економије, у циљу одрживог развоја и заштите животне средине. У том смислу, неопходне су промене у производним и привредним процесима, али и промене у свести потрошача, како би се избегла комерцијализација и подстакло лично и друштвено одговорно понашање.
Наставници имају значајну улогу у едукацији деце и младих, али и њихових родитеља, о разумевању принципа на којима почива потрошачки менталитет, а који утичу на децу, о разумевању разликовања жеља и потреба и начинима на који се подстичу креативност и стваралаштво, насупрот конзумацији. Оваквим приступом се постављају основни услови за помоћ деци у развоју самопоуздања и самопоштовања и стварања друштва заснованог на вредностима, односима и процесима, што је поједностављено објашњење принципа циркуларне економије, везано за образовање.
Пројекат траје 10 месеци, а финансира га Европска унија, као део треће фазе пројекта “ЕНВ.нет укључивање питања животне средине Западног Балкана и Турске у политичку агенду ЕУ”.