Отворена библиотека „Вања“ у Кривој Реци
Од данас је Србија богатија за још једно културно добро: једну библиотеку. У Златиборском крају, у општини Чајетина, тачније у засеоку Златићи у Кривој Реци, данас је свечано отворена библиотека „Вања“ коју је основао пуковник у пензији, Милисав Златић, иначе родом из овог села.
Библиотека „Вања“ није само дом у којем станује мноштво књига, у којем се сусрећу читаоци са сјајним насловима, где ће се , према замисли оснивача, дешавати разне занимљиве радионице на којима се може научити пуно тога потребног онима који живе не само на селу већ и шире, где ће свраћати путници намерници, писци за децу и одрасле, где ће се због неких сликовница научити и прва слова. У библиотеци „Вања“ живи и сећање на девојчицу Владиславу Златић која је у тринаестој години, у једном несрећном трену, нестала са ове стране дуге остављајући земљу лакшу за своје кораке и тежу за оне који су је родили, за оне који су је знали, за све који су је волели, а много их је било. Због свега овога је ова сеоска библиотека благослаовена!
У њој има преко 15 000 књига које су, да би биле сложене и уведене по најновијем библиотечком стандарду, по неколико пута прошле кроз руке библиотекарке Мирјане Лопин Дризо која је иначе запослена у чајетинској библиотеци, а срећним путем изабрана да у слободно време помогне у овој визији и мисији пуковника Златића. Рад беше дуг, али га је циљ оправдавао. Због тога на отварању она рече:
„У доба риалитија, у ери мас-медија, у времену када се отварају тржни центри, кафане, ноћни клубови, те комерцијалне ствари у циљу зараде и личног богаћења, била сам фасцинирана идејом о формирању једне библиотеке у селу. „
С почетка, како рече, посумњала је у ову идеју, али су јој сврха и разлог њеног остварења дотакли душу. А да није само њена душа дотакнута, говорили су и гости који су присуствовали овом отварање: деца из ОШ „Миливоје Боровић“ из Мачката и Криве Реке , чланови дечјег хора, наставници, представници Народне библиотеке из Ужица и библиотеке „Љубиша Р.Ђенић“ из Чајетине, песници , представници медија који су већ писали о овој теми, али и они који нису, представници општине Чајетина, мештани и многи други који су стајали уз родитеље и фамилију младе Владиславе.
И пре настанка идеје о библиотеци, Милисав Златић је уназад 15 година поклањао књиге девојчицама, а однедавно и дечацима који завршавају четврти и седми разреде; једну у име тренутка када је Вања добијала читалачке награде, а другу у име сећања на дан кад је преминула. Критеријум за добијање књиге, каже пуковник, је једноставан:
„Одем, на пример, на школско игралиште, кажем: Добар дан, децо, како сте? Питам их: Ко вам је најбољи друг? Кажу: Тај и тај, и он добије књигу.“
Говорио је данас Златић, у име своје породице, и о захвалности коју су им присутни учинили дошавши на овај дивни септембарски дан да поделе тренутак рађање нечег лепог, у нади и вери да ће ова библиотека заиста живети. Још једна понуда у културном животу младих, још једна понуда на културној и туристичкој мапи општине Чајетина и дичног Златибора… Зрно бисера у мноштву и не тако лепих дешавања у земљи и свету. Самим тим и драгоценије.
Хор девојчица и дечака је отворио и затворио ову малу свечаност. Онако како и доликује. Онако како би се, верујемо, допало Вањи.
Путницима – намерницима, мештанима, школарцима… Свима! Од срца препоручујемо да посете ову малу, али богату библиотеку где ће бити дочекани као најдражи гости.