"Предиво у служби модерног сувенира"
Обука незапослених жена са подручја општине Чајетина, за плетење, хеклање и вез у оквиру пројекта „СТАРИ ЗАНАТИ ЗА НОВО ДОБА“ , биће реализована у периоду од 26.09-02.10.2011.год. у Дому културе у Чајетини.
Пројекат „СТАРИ ЗАНАТИ ЗА НОВО ДОБА“ који финансира Европска Унија има за циљ побољшање економског положаја жена, јачањем женског предузетништва у сеоским подручјима југо-западне Србије. Пројекат се реализује у три фазе у општинама Нова Варош, званични носилац пројекта, и партнерским општинама Пријепоље и Чајетина у периоду од 01.09. - 02.10.2011.год.
Иновативну технику плетења,хеклања и веза на вуни полазницама обуке у општини Чајетина, пренеће Марија Крстовић и Нада Браловић, менаџмента и промоције Александра Илић и Ана Јовановић-/паковање сувенира/.
Пројекат „Стари занати за ново доба“ реализује се у три општине Златиборског округа и трајаће годину и по дана. Његову реализацију са 213.635,00 евра помоћи ће Европска унија. Учешће партнерских општина је 23.790,00 еура. Партнери на пројекту су и удружења „Унисет“ и „Горачанка“, иницијатори пројекта. Жене са Златибора углавном су упознате са техникама и модалитетима рада са предивом .
Намера организатора обуке је да се поред савладавања нових техника рада, женама предоче нове могућности комбиновања, да се „испровоцира“смелост и храброст да се „експериментише „ и да се трага за оним што није уобичајено, а свакако привлачи пажњу, односно да се предиво стави у службу модерног златиборског сувенира.
Оно што је одлика савременог сувенира /туристичког производа/ који има извесну вредност и када је измештен из контекста туристичког места ,или чак читаве дестинације, је да је прпознатљив и „пожељан“ увек , а да је општа, суштинска асоцијација стално присутна .Производ односно сувенир мора да има јаке карактеристике локалног, да би био географски препознат и повезан са местом настанка, али и карактеристике глобалног како би био употребљив и адекватно вреднован увек и свуда.Неопходна опрема и материјали за обуку су у потпуности обезбеђени.
Циљ обуке је оспособљавање жена за израду, дизајн и паковање стандардизованих сувенира, као и за промоцију и менаџмент.
Пројектом је обезбеђен и пласман производа.
Са жељом да подржи израду сувенира на стари начин ,кроз обуку жена да производе такве производе, општина Чајетина, ће реконструисати и прилагодити просторије старе школе у Алином потоку, које ће уступити удружењу на коришћење.
Кроз реализацију пројекта“Стари занати за ново доба“, жене из руралних подручја ће имати прилику да обезбеде приходе и стекну економску независност.
Окупљањем жена у општинама партнера пројекта (Нова Варош, Чајетина и Пријепоље) и спајајући их у мрежу (три новоформирана удрузења), жене ће имати прилику да се запосле, да зараде новац ван редовног и свакодневног рада у домаћинствима, да изграде своје вештине и унапреде свој друштвени положај. Као организована група произвођача учеснице у пројекту имаће више могућности на располагању, да производе више производа, да циљају на веће тржиште, да промовишу и продају своје производе. Жене окупјене у удружењима и мрежи ће научити како да примењују знање у сврху стварања прихода, али у исто време без великих промена у свакодневном животу и обавезама.
Поред значајних економских аспеката овог пројекта, друга веома важна корист од пројекта биће индиректно укљуцивање жена из руралних простора у друштвени живот. Са стварањем удружења и мрежа, жене ће моћи да побољшају своје друштвене активности и ангажовања, кроз редовну комуникацију и размену, похађањем обука, учешћем у различитим активностима, промоцијама и што је најважније изградиће дух предузетништва.
Општи циљ пројекта је побољшање економског положаја жена кроз ојачану конкурентност жена предузетника у руралним подручјима југо-западне Србије у општинама Нова Варош, Чајетина и Пријепоље.
Очекивани резултат је стврање мрежа удружења за пројектовање, производњу, промоцију и дистрибуцију производа старих заната.
Пројектни тим чине радници локланих самоуправа партнерских општина и представници локланих заједница као административна и техничка подршка пројекту.