Регионална конференција о Агроиндустријском центру на Златибору
„Данас хоћемо да покажемо једну нову организацију модерне самоуправе и један модеран и савремен приступ развоју пољопривреде на територији читавог Златиборског округа. Пре неколико година смо оснивањем предузећа "Еко аграр" бојажљиво кренули у интензивнији развој локалне пољопривреде и први позитивни резултати су нам дали за право да не станемо на томе већ да радимо, развијамо и модернизујемо пољопривредну производњу у циљу заштите од монопола целокупног географског подручја Златибора и брендова који се на њему налазе" рекао је Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, отварајући у златиборском хотелу "Торник" конференцију „Агроиндустријски центар – темељ привреде Златиборског округа“.
Дајући потпуну подршку овом пројекту, његова екселенција амбасадор Краљевине Шведске у Београду Јан Лундин је нагласио да "отварање агроиндустријског центра на Златибору представља добар пример модела јавно-приватног партнерства у агроиндустрији и пољопривреди. Ми у Шведској радимо сличне ствари и то не само у пољопривреди већ и у другим секторима где је кључно некада имати јавну или државну подршку за иновације у одређеној индустрији".
Амбасадор Лундин је додао да му је драго да "види како Златибор обраћа пажњу не само на туризам него и на пољопривреду, и на то у каквој се ситуацији налазе мала предузећа у пољопривреди. Они су кључно питање за српску пољопривреду и важно је развити модел како да сва та мала предузећа опстану и развијају своју продукцију у једном свету где на тржишту доминирају велики играчи".
У првом делу конференцији учествовали су професори Пољопривредног факултета Универзитета у Београду: проф. Зорица Васиљевић и др Миладин Шеварлић, као и Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, Драгана Вучетић, представник малих произвођача општине Лакташи из Републике Српске и Драган Цикић представник малих произвођача општине Чајетина. У оквиру првог панела учесници су се усагласили да велике компаније нису толико заинтересоване за мале произвођаче и да они често имају проблема да прибаве неопходна финансијска средства. Закључци су да је неопходно едуковати пољопривреднике да прате своје трошкове а да је локална самоуправа ту да их подржи у развијању њихових бизнис идеја као и да их укључи у заједничко доношење одлука. Оснивање овог агроиндустријског центра помоћи ће да се заштите производи који долазе са овог географског подручја.
„Сматрам да су овакве ствари нешто што треба аграрној привреди Србије. Уколико не постоје видови удруживања пољопривредника било да су то центри, задруге, организације или кластери ми не можемо да рачунамо да ће пољопривреда Србије и уопште аграрни сектор заједно са прерадом бити конкурентни. Морамо да припремамо и нашег пољопривредника и наше прерађиваче да сутра, када уђемо у Европску унију, буду конкурентни европским произвођачима. Ово што ради општина Чајетина и њени партнери је нешто веома добро и ми из науке и струке смо увек спремни да дођемо да и помогнемо и разменимо искуства“ – изјавила је проф. др Зорица Васиљевић, редовни професор Пољопривредног факултета.
"У туризму смо постигли добре резултате али сада морамо даље да развијамо пољопривреду и да помогнемо нашим произвођачима да на један савремен начин производе своје органске производе. Ово је нешто ново, настаје један агроиндустријски центар на месту самог настанка производа“ рекао је Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.
Циљ конференције, а самим тим и иницијативе, је оснаживање локалних произвођача, стварање повољног пословног амбијента за локалне привреднике, подстицање предузетништва, јачање локалне и регионалне привреде, заједнички наступ на домаћем и иностраном тржишту, информисање и едукација, промоција привреде Златиборског округа и традиционалних златиборских производа.
Формирање будућег Агронидустријског центра започето је пилот-пројектом изградње мини млекаре „Наша Златка“ у селу Крива Река на Златибору, која од септембра 2017. године откупљује млеко искључиво од произвођача са подручја општине Чајетина.