Завршна конференција - Ефикасно управљање општинском имовином
Општина Беочин, у сарадњи са партнерским општинама– Шид, Чајетина, Сремски Карловци и невладином организацијом Центар за равномерни регионални развој (ЦенТриР) из Београда организовала је 29. јануара завршну конференцију за новинаре како би јавност упознала са резултатима оствареним на пројекту „Имовина локалне самоуправе–важна карика локалног економског развоја“. Овај пројекат је финансирала Европска унија у оквиру ЕУ Exchange 4 programa, који спроводи Стална конференција градова и општина (СКГО).
У циљу подстицања локалног економског развоја, Општине Беочин, Шид и Сремски Карловци су током протеклих 12 месеци начиниле низ значајних корака како би унапредиле постојећи систем управљања имовином у јавној својини. Уз помоћ Центра за равномерни регионални развој-ЦенТриР и општине Чајетина, свака од ове три војвођанске општине је: формирала одсек за управљање имовином, ускладила локалне прописе са националном регулативом у овој области, обучила запослене у општинској управи и јавним предузећима за управљање имовином, набавила рачунарску опрему и софтвер, пописала имовину, формирала регистар (евиденцију) непокретности општинске имовине и покренула процедуру за упис права власништва над пописаним непокретностима пред надлежним државним органима.
Захваљујући пројекту Општине Беочин, Шид и Сремски Карловци су извршиле попис 5.099 објеката и за њих поднеле НЕП образце Републичкој дирекцији за имовину (РДИ). РДИ је за око 1000 пописаних непокретности већ издала потврду на упис права власништва општине. Поред овог, општине су извршиле проверу физичког стања и процену тржишне вредности за 291 објекат високоградње, од чега је било 125 објеката комерцијалне намене. Ово је посебно важно јер је реч о објектима који општинама могу донети приходе или бити коришћене као браунфилд локације за привлачење инвестиција.
Ефикасније управљање општинском имовином ће прве бенефите општинама донети већ наредне године, јер ће омогућити рационалније планирање буџетских прихода и расхода који се односе на општинску имовину. Такође, на дугорочном плану може се очекивати да ће уређење имовинско-правних односа позитивно утицати на брже издавање дозвола и привлачење инвестиција, чиме ће отворити нова радна места и подићи животни стандард грађана.
Присутнима на конференцији обратили су се председник општине Беочин Милан Шодић, заменик председника општине Сремски Карловци Рајко Маринковић, помоћница председника општине Чајетина Бојана Божанић, начелник Општинске управе Шид Ромко Папуга и извршна директорка НВО ЦенТриР из Београда Ванеса Белкић.