Златиборски еко-аграр - партнер на пројекту органске производње јаја
Пројекат који се односи на органску производњу покренут је још пре неколико година преко Задруге "Здравац" основане 2007. године, да би се планиране активности наставиле преко Центра за органску пољопривреду 2013. године.
Мноштво спроведених активности већ је уродило плодом да би се позитивно одразило на органску производњу и њену све већу заступљеност на територији Златиборског округа.
Као део последње спроведених активности у сарадњи са Фирмом "Паново" из Рипња, Центар за органску пољопривреду набавио је беле кокошке , од којих је њих 400 достављено у економију Пољопривредне школе "Љубо Мићић" у Пожеги. На овај начин су пожешки ученици ушли у процес производње органских јаја.
"Ово све радимо не да би нешто зарадили, већ да обучимо децу, ученике наше школе, а и ширу популацију да уђу у производњу не само живинарства, већ и других сегментима биљне и сточарске производње, да добијемо што бољи, квалитетнији и безбеднији производ", рекао је Којо Бошковић, директор Пољопривредне школе "Љубо Мићић".
Партнер и сарадник за органску пољопривреду је и Златиборски еко-аграр који ће током наредног периода имати велику улогу у поспешивању органске производње на територији Златиборског округа.
"Златиборски еко-аграр наступа испред локалне самоуправе општине Чајетина . Ми ћемо, као организација, добити један део овог јата који иде преко Центра, а данас смо овде као дистрибутери, сада а надам се и убудуће, концентроване хране за коке носиље за Ужице, Пожегу, а и за произвођаче општине Чајетина", рекао је Марко Марић, директор Еко аграра.
Из Центра за органску пољопривреду из Ужица истакли су да је ово само део активности којима заступљеност органске производње на територији Златиборског округа покушавају да подигну на виши ниво, сматрајући да овај део Србије поседује велики потенцијал за овакав начин производње.
"Наш крај има огроман потенцијал зато што је далеко мање наша средина загађена са хемијом , ђубривима и средствима за заштиту биља. И земљиште, и клима су подесни за биљну, а самим тим и органску производњу," рекао је професор доктор Никола Бајић из Центра за органску производњу.
Пољопривредну школу у Пожеги овом приликом посетили су и пољопривредни произвођачи и трговци који који поседују искуство у производњи и дистрибуцији јаја, истакавши да су задовољни пласманом својих производа на тржиште , сматрајући да је ово област која показује тенденцију за даљи напредак.
Такође, поред ових 400 кокошака које су додељене школи "Љубо Мићић", из Центра за органску пољопривреду најављују испоруку још 700 кокошака које би већ у уторак требало да буду достављене њиховим кооперантима.
Прилог урадила ТВ 5 Ужице